VILLÁS(CSÁPÚ) – állat (családnév)



 közönséges villáscsápú
(Fotó: közönséges villáscsápú)




Pauropus huxleyi – közönséges villáscsápú. Kb. 1.5 mm nagyságú hófehér állat 9 lábpárral. Nedves helyeken, kövek alatt, barlangokban Európa szerte gyakori. Ragadozó és dögevő.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Osztály: Pauropoda – Villáscsápúak
Apró, 0,5-2 mm-es, vékony, karcsú, gyengén kitinizált kutikulájú, fehéres állatkák, melyek nevüket villásan elágazó csápjukról kapták. Mintegy 850 fajuk közül Közép-Európában kb. 20, Magyarországon 5 fajuk ismert. Főleg
erdeink avarjában, a humuszban élnek. Fejük kicsi, kúp alakú. Rajta található a villásan elágazó csáp, amelynek egyik ága még egy további elágazást hárendz. Itt található egy sajátos érzékszervük, a globulus. A szájszervük két részből álló, dignath típusú, mandibulák és az egy pár maxilla alkotják. A maxillák az őket hRendzó szelvény sternitjével egyesülve alkotják a szájüreg ventrális felszínét. Ez az ikerszelvényesekéhez hasonló kialakulású, úgynevezett gnathochilarium komplexe. A szemeik hiányzanak, helyettük jellegzetes temporális szervet, az álszemet (pseudoocellus) találhatunk, amely a Tömösváry-féle szervre emlékeztet. A törzs 12 szelvényből áll. Hasoldalukon a szelvények szabadok, a tergitek azonban páronként összeolvadtak. Kutikulájukban mészberakódás nincs.
Progoneáták, fejlődésük anamorfózis, első stádiumú lárváiknak csupán 3 pár járólába van, amelyek száma vedlésenként fokozatosan növekedve éri el a végső számot (9-11 pár). Saját maguknál kisebb élő, vagy elpusztult állatokkal, esetleg gombafonalakkal, spórákkal táplálkoznak.

Zene: Villás Béla.