A vad vagy vadállat kifejezések a vadon élő állatok összefoglaló nevei.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: vadállatok:
Alakváltozatok: Bálna, fűrészhal, rája, naphal, csikóhal, elefánt, zsiráf, denevér, strucc, kondor, kolibri, kommodói varánusz, teknős, csiga, kígyó.
Életképesség: a csíkhal – és több afrikai hal is – a kiszáradt folyóvíz vagy tó miatt beássák magukat a mederaljba és hónapokon át képesek így életben maradni.
Élettartam: a kérészek kérészéletűek, míg egyes teknősök akár 300 évet is megélhetnek.
Élettér: a hazánkban is előforduló csibor a nappalt víz alatt tölti, míg alkonyatkor a víztől messzire elrepül.
Erényöv: az apollólepkefajok hímjeire jellemző, hogy párosodás után a nőstények párzószer-nyílását lepellel elfedik, megakadályozva a nőstény más hímmel történő párosodását.
Étkezés: a zöld anakonda képes akár két évig élelem nélkül meglenni, szintúgy egy Ausztráliában élő, akváriumban is tartható hüllő.
Fajfentartás: egyes szülők, ha érzik, hogy kevés az élelem az utódok felnevelésére, a gyengébb utódokat pl. a fészekből kilökik.
Fogazat: az idősödő elefántok örlőfogai annyira elkopnak, hogy nem képes az élelem megrágására és emiatt sokuk elpusztul. A rágcsálók foga viszont egész életen át nő.
Hőmérséklet: mínusz 50 fokot is el kell viselnie az alaszkai farkasnak, a szaharában pedig az 50 fok körüli meleget pl. a tevének; árnyéktalan helyen akár 60 fok is lehet.
Intelligencia: több állat is rendelkezhet önfelismeréssel: csimpánz, varjú, német juhász; vakvezető: Kicsi.
Ivás: a teve 4-7 napig el van víz nélkül.
Káinizmus: „testvérét” a cápaembrió képes felfalni. Ha az alomban két hím hiéna van, a gyengébbet az erősebb megöli. A krokodil, a csuka – és több más állat is – megeszi kicsinyeit.
Látás: minimális látás mellet a denevérek repülés közben is elkapják a szúnyogot. A földi kutya,a barlangi vagy mélytengeri halak látás nélkül élnek. A piócáknak nyolc szemük is lehet. Egyes növényevő állatok képesek háromszázhatvan fokos szögben látni. A sas látása közismerten kiváló.
Méret: a kék bálna hossza akár 30 m, a kockás piton közel 15 m. A gerincesek között három olyan faj is akad, melyek mérete kevesebb egy cm-nél; béka, halak. A herkulesbogár hímje 17 cm, a nálunk élő szarvasbogáré 10 cm körüli.
Mozgás: pl. a cápák egész életükön át úsznak – alvás közben is – mert máskülönben megfulladnának. A sarlós fecske a párzás rövid idejétől eltekintve a légtérben tartózkodik, és ott is alszik. Mindezek a lajhár számára „rémálom”számba menne.
Párosodás: előfordulhat, hogy a nőstény álat petesejtje megtermékenyül, de csak egy vagy több év után indul be a magzatfejlődés. Éhinség idején több állat nősténye a megszokott időben nem válik fogamzóképessé. A táplálékbőség pedig elősegítheti a minél több utód felcseperedését.
Sebesség: a vándorsólyom bukózuhanás közben 170-400 km/h; fekete marlin (hal) 128 km/h; gepárd 110 km/h.
Szaglás: a ragadozó cápa agyának hetven százaléka felelős a szaglásért, ezért nem csoda, hogy több kilométer távolságból megérzi a vérszagot. Egy angol véreb 250 km hosszan követett szagnyomot. Egy Dunántúli véreb is kitett magáért: egy héttel a gyilkosság után esős napok után szagnyomot kapott, az esőben és patakon átkelve 5-6 km után betért egy tanyára, melynek tulajdonosa beismerő vallomást tett. A kutya annyira kimerült a „nyomozás” végére, hogy a gazdája kézbe vette és úgy tette be az autóba: csapázó kutya volt.
Szűznemzés: két angliai állatkertből is arról számoltak be, hogy a náluk tartott kommodói varánuszok szűznemzéssel adtak életet utódaiknak.
Testsúly: a kék bálna akár 150 tonnát is nyomhat, az afrikai elefánt hímje 5 tonna, a strucc 80 kg körüli. Poloska, szúnyog, atka?
Szocializáció: delfin, elefánt, hiénakutya, szarka.
Tökéletesség: erre a megtisztelő címre leginkább a házi macska pályázhatna.
Ugrás: az impala egy szökelléssel akár 12 métert is haladhat vagy 3 m magasra felugorhat. A bolha méretéhez képest világbajnoknak számít. A házi macska ruganyossága páratlan. A repülőhalak a levegőben is közlekednek, a delfinek és más tengeri halak több méter magasba képesek felszökni.
Hang: fiatal tompaorrú krokodil segélykérő hangja (Pécs Zoo).