ÜRGE(FARK) – növény (családnév)



 sziki árpa
(Fotó: sziki árpa)




Sziki árpa - ürgefark (Hordeum hystrix)



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: A szikes puszták szolonyec talajokon alakulnak ki.
Az ürmös szikespuszta (Artemisio-Festucetum pseudovinae) talajának megemelkedett sótartalma a felső szintből is kimutatható . Talajának humuszos[1708] A-szintje vékony. Ősibb társulás, amit a bennszülött fajok - pl. erdélyi útifű (Plantago schwarzenbergiana), sziki őszirózsa (Aster tripolium subsp. pannonicum) - előfordulása is jelez. Uralkodó faja a sovány csenkesz (Festuca pseudovina), jellemző fajai pedig a sziki üröm (Artemisia santonicum), a magyar sóvirág (Limonium gmelini) és a közönséges szikipozdor (Podospermum canum). A füves szikespuszta (Achilleo-Festucetum pseudovinae) fajgazdag társulása ott jelenik meg, ahol csak az alsóbb talajszintekben emelkedett meg a sótartalom. Többnyire lecsapolás és legeltetés hatására alakul ki másodlagosan. Talajának humuszos[1709] A-szintje vastag . Állományalkotó növénye a sovány csenkesz (Festuca pseudovina), és tömeges benne a mezei cickafark (Achillea collina) is. Jellemző fajok a közönséges szikipozdor (Podospermum canum), a villás boglárka (Ranunculus pedatus), a sudár here (Trifolium strictum), a cérnahere (Trifolium micrantum), a sziki kerep (Lotus tenuis), a sziki árpa (Hordeum hystrix), a réti peremizs (Inula britannica) és a pusztai cickafark (Achillea setacea).



Ürmös szikespuszta (Artemisio-Festucetum pseudovinae) (Seregélyes Tibor felvétele)
A száraz szikesek legnagyobb sótartalmú, szélsőséges termőhelyére, az ún. vakszikre a bárányparéj fajszegény társulása (Camphorosmetum annuae) jellemző. A talaj A-szintje hiányzik, a sófelhalmozódástól fehér színű B-szint kerül a felszínre . A vakszik korán, még tavasszal kiszárad, és csak néhány növényfaj - pl. a bárányparéj (Camphorosma annua), a közönséges szikipozdor (Podospermum canum), a sziki útifű (Plantago maritima), az orvosi székfű (Matricaria recutita) és a sziki sóballa (Suaeda maritima) - ad rajta csekély borítást.
A száraz vakszik, valamint a nedves szikfok területét a humuszos[1710] A-szinttel is rendelkező szikespusztával egy pár dm magasságú, lejtős terület, az ún. szikpadka köti össze. A szikpadkának nincs önálló társulása.

Zene: -