TŰZ(LEPKE) – állat (családnév)
(Fotó: barna tűzlepke)
Barna tűzlepke (Lycaena tityrus) – éjszakai lepke
A L. tityrus hím is könnyen felismerhető. Színe sötétbarna-fekete, némi ibolyás vagy zöldes fénnyel. A felső szárny sejtvégi fekete foltja jól kivehető. Mind az elülső, mind a hátulsó szárnyon a narancsszínű szegélyfoltsor halványan (de nem markánsan) megjelenhet (sárga nyíl). A fonák szürke-sárgásszürke, az elülső szárny foltjai nagyok, a narancsszínű szegélyfoltsor többé-kevésbé jól kivehető.
A L. tityrus nősténye meglehetősen változatos: 1. vagy ugyanolyan barna, mint a hím, csak a mindkét szárnyon meglévő vörös szegélyfoltsorában (sárga nyíl) különbözik; 2. máskor az elülső szárnyán sok a vörös szín, több-kevesebb barna
behintéssel. A nőstények elülső szárnya szélesebb és kevésbé hegyes, mint a hímeké. A fonák színe is változó, de melegebb, mint a hímeké, az elülső szárny pedig sárgás vagy narancsszínű (kék nyíl). A vörös szegélyfoltsor erőteljes.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: ibolyás színű tűzlepkék és vörös színű tűzlepkék
Ibolyás színű tűzlepkék: Lycaena helle, alciphron, hippothoë
A L. helle hím mély ibolyaszínnel irizál. A sokkal nagyobb L. alciphron fénye inkább rózsáslila, szárnycsúcsa hegyesebb és a hátulsó szárnyán nincs olyan élénk, jól elkülönülő, narancsszínű szegélyfoltsor (sárga nyíl). A L. hippothoë felszínén is lehet némi ibolyás fény, de széles sötét szegélye és a rajzolat hiánya könnyen elkülöníti az előző fajoktól.
A L. helle fonákja élénk narancsszínű, hátulsó szárnyán feltűnő narancsvörös szegélyfoltsorral (sárga nyíl). A hím L. alciphron fonákja barnásszürke-szürke, legfeljebb az első szárnyon van némi sárgás árnyalat, hátulsó szárnyán narancsszínű szegélyfoltsor végighúzódik (de nem olyan markáns, mint az előző fajé).
A L.hippothoë fonákja hasonlít az előzőhöz, de a narancs/piros szegélyfoltsor (sárga nyíl) csökevényes. A nőstények jelentősen különböznek, lilás fény csak a L. helle szárnyain látható.
A L. alciph ron egyenletesen barna, barnásszürke, a hátulsó szárnyain van vörös szegélyfoltsor (az elülső szárnyon halvány narancsszínű behintés lehet). A L. hippothoë felső szárnyán van kevés vörös szín és mindkét szárnyán látható vörös szegélyfoltsor.
A L. helle nőstény fonákja – különösen az elülső szárnya – a hímhez hasonlóan narancsszínű, nagy középtéri foltsorral. A L. alciphron fonákja sárgás-barnás-szürkés, de az elülső szárnya narancsszínbe hajló, rajta nagy rajzolati pontok vannak. A hátulsó szárnyon a vörös szegélyfoltsor jól kivehető. A L. hippothoë elülső szárnya is valamivel élénkebb színű, mint a hímé, alapszíne barnásszürke, a szegélyfoltsor kevéssé feltűnő (bár erőteljesebb, mint a hímen); a rajzolati pontok mindkét szárnyon kicsik.
Vörös színű tűzlepkék: Lycaena virgaureae, dispar, thersamon, hippothoë, ottomanus
A csaknem egyöntetűen vörös szárnyú (repülve is feltűnő) fajok közül a L. virgaureae hím elülső szárnyán nincs sejtvégi fekete folt, akárcsak a L. thersamon elülső szárnyán. A L. virgaureae hátulsó szárnyán nincs sötét behintés, ugyancsak nincs a L. dispar hátulsó szárnyán. A L. dispar hím elülső szárnyán fekete sejtvégi folt van (fehér nyíl), akárcsak a L. hippothoë szárnyán. A L. thersamon hátulsó szárnyán erős barna behintés (sárga nyíl) látható, a szegélyfoltsor (zöld nyíl) jól kivehető. A L. hippothoë hátulsó szárnyán még több a fekete behintés, a szárnyak fekete szegélye igen erős és a színe is bronzvörösbe hajló, némi lilás csillogással. A L. ottomanus elülső szárnyán néhány apró fekete pont látható (kék nyíl) és a szárnyak szegélye igen széles.
virgaureae hátulsó szárnyának fonákján levő fehér foltok (fehér nyíl) alapján a faj könnyen elkülöníthető.
A L. dispar elülső szárnyának fonákja narancsszínű, hátulsó szárnya szürke, kékes bevonattal (kékesszürkének látszik), a narancsszínű szegélyfoltsor (sárga nyíl) hosszan húzódik. A L. thersamon elülső szárnyának fonákja is narancsvörös, világos udvarral övezett feltűnő fekete foltokkal; a hátulsó szárny halványabb, sárgásbarna, ritkábban szürke, kékesszürke, a narancsszínű szegélyfoltsor igen erőteljes. A L. hippothoë hím fonákjának alapszíne barnásszürke, elülső szárnyán nincs erős narancsszín és a szegélyfoltsor (sárga nyíl) is kevéssé kifejezett. A L. ottomanus hím hátulsó szárnyának fonákja barnásszürke; emlékeztet a L. phlaeas fonákjára, de vörös szalagja annál szélesebb és a pontsorok is erőteljesek (kék nyíl).
Zene: Tűz lángja zenekar - népzene