TÜSKÉS(LASKA) - gomba (családnév)



 északi tüskéslaska
(Fotó: északi tüskéslaska)




Északi tüskéslaska - Climacodon septentrionalis
Syn.: Steccherinum septentrionale 
A gomba általában lenyűgözően nagy csoportja már messziről látható, úgy néz ki, mintha egy halott keményfán, vagy egy élő fa sebzésén növekvő likacsosgomba csoport lenne. Termőrétegét azonban nem pórusok, hanem tüskék alkotják. 
Termőtest: a tövénél akár 30 cm átmérőjű és 5 cm vastagok is lehetnek a lapjai. Domború, lapos, vagy enyhén benyomott; körvonala vese, vagy félkör alakú, felülete ragacsos vagy száraz, szőrös vagy nemezes; színe fehéres, később sárgás lehet, néha finoman, koncentrikusan zónázott.
Termőrétegét 1 - 2,5 cm hosszú tüskék alkotják, amelyek előbb fehérek, majd sárgásak. 
Tönk: hiányzik, de a lapok gyakran közös, fehéres alapról erednek. 
Hús: fehér, kemény, vágásra nem színeződik el; zónás. Íze fiatalon enyhe, később kellemetlen, keserű. Szaga fiatalon nem jellemző, később kellemetlen. 
Spóra: sima, ellipszoid, 4,5-5 x 2-2,5 μm. Spórapora fehér, nem amiloid. 
Előfordulás: nyáron és ősszel; élő fák gyakran magasan levő sebzésein, elsősorban zöld kőrisen (Fraxinus pennsylvanica), cukorjuharon (Acer saccharum)
és bükkön (Fagus) élősködik, a geszten okoz úgynevezett "szívrothadást". Gyakran annyira legyengíti a fát, hogy a szél kidönti. Olykor nemrég kidőlt fatörzseken vagy tuskókon is nő. A termőtestek rendkívül tartósak, több hétig élnek, gyakran zöldes árnyalatot eredményező algabevonat képződik rajtuk. Hazánkban nagyon
ritka, VL: 1. 
Étkezési érték: Méreganyagot nem mutattak még ki belőle, de keménysége és keserű íze miatt étkezésre alkalmatlan. 



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Tüskés Tibor.

Zene: Korda György - Tüskés úton jutottam el hozzád