TORNYOS(CSIGA) – állat (családnév)
(Fotó: maláj tornyoscsiga)
Melanoides tuberculata – maláj tornyoscsiga.
Hegyes csúcsba kifutó trochospirális háza 30–50 mm hosszú, a tekercs jóval nagyobb a szájadéknál. A ház a kanyarulatok mentén finoman rovátkolt, világosbarna felszínét vörösbarnás harántsávok és foltok díszítik. Szubtrópusi, trópusi csigafaj, a 16–25C hőmérsékletű vizekben él.
Szűznemzéssel szaporodik, a nőstény testében kikelő utódok egy ideig a szikanyag maradékával táplálkoznak. Bár Ázsiából írták le, Afrikai eredetű, ma már az Óvilág legnagyobb részén elterjedt. Inváziós fajként Európába és
Dél–Amerikába is eljutott. Előszeretettel telepszik meg különféle állóvízi élőhelyeken, így az ember által létrehozott kis medencékben is. Nálunk akváriumi hobbiállatként tartják, ezen kívül a termálvizekben él, ahol szaporasága miatt potenciálisan veszélyeztetheti az őshonos endemikus hévízi fajok (pl. fekete csiga) fennmaradását.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: Karibi tornyoscsiga (Melanoides tuberculatus) –
A budapesti Malom-tóban és a Margitsziget meleg tavaiban észlelték
először (Pintér et al., 1979). Délkelet-Ázsia folyó- és állóvizeiből származik. Szintén akváriumi csigaként engedhették szabadon, egyedei termálvízi kifolyókban mindig túlélik a telet, és gyakorlatilag minden termálvizű fürdőhely lefolyójában hamar tömegesen elszaporodnak. A budapesti Városligeti-tóban, valamint a Hévízi-tóban és kifolyójában tömeges vízi csiga. Ismert hatása nincs, de az általa meghódított vizekben hatalmas tömegű héj halmozódik fel az üledékben, ami speciális élőhelyet jelent egyes bevonatlakó szervezetek számára.
Zene: Tornyos Ákos.