TÖK(KERESZTESPÓK) – állat (családnév)



 ötpontos tökkeresztespók
(Fotó: ötpontos tökkeresztespók)




Araniella opisthographa (Kulczyński, 1905) 16314 ötpontos tökkeresztespók 5



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Kérdés
Jó napot! Én egy igencsak különleges pókot találtam, mikor este sétáltattam a kutyusaimat és azt szeretném megkérdezni, hogy milyen fajta, mérgező-e a csípése és, hogy ez honos-e itt Magyarországon? Képet is küldök mellé, elnézést kérek, de nem vagyok profi fotós így a kép nem a legjobb. A mérete kb. akkora, mint egy légyé, talán kicsit nagyobb. Különlegesnek pedig azért mondom, mert mikor rátaláltam azt hittem, hogy egy pókhálóba keveredett szentjánosbogár, mivel rengeteg röpködött körülöttem. Nagyon félek a pókoktól ezért egy fűszállal igyekeztem rajta segíteni. A fűszálon maradt és arra gondoltam, hogy még most is rajta van a "ragacs", így a fényre vittem és ott akartam lepiszkálni róla. A legnagyobb megdöbbenésemre nem egy szentjánosbogár, hanem egy neonzöld színű pók ücsörgött a fűszálon. (Ekkor még világított is.) Haza vittem és egy befőttes üvegbe tettem(ilyenkor még mindig világított), de pár perccel később abbahagyta és azóta se világít.

Válasz
Üdvözlöm! A pók egy keresztespók, mégpedig egy "tök-keresztespók". Azért van zárójelben a név mert a génuszt értem alatta, nem pedig egy fajt (aminek
véletlen pont ugyanez a neve). A génusz neve Araniella. Azonban ide 5 faj tartozik [Araniella alpica (L. Koch, 1869) Araniella cucurbitina (Clerck, 1757)
Araniella displicata (Hentz, 1847) Araniella inconspicua (Simon, 1874) Araniella opisthographa (Kulczynski, 1905)] amiket egymástól nagyon nehéz elkülöníteni, mikroszkóppal is, nemhogy képről. Itt főleg 2 jöhet számításba: Araniella cucurbitina (Clerck, 1757) -Tökkeresztespók vagy Araniella opisthographa (Kulczynski, 1905) -Ötpontos tökkeresztespók. Ez valószínű, de nem biztos, hogy az A. cucurbitina. Ezért maradjunk az Araniella génusznál, mint végső megoldásnál.

Zene: -