TAVASZ(FŰ) – növény (családnév, leány keresztnév)



 százszorszép
(Fotó: százszorszép)




A Tavasz új keletű névadás a hónapnévből.
Névnapok: március 21.
Gyakorisága: nem gyakori.

Százszorszép (Bellis perennis) Népies neve: Tavaszfű, pászkamorzsa, rukerc, boglár, bojtoka, perevirág, pere.
Élőhely: Gyomos üde és száraz gyepekben települési zöldterületeken, kertekben, parkokban, útszéleken rendszeresen előfordul főleg ott, ahol a gyepet rendszeresen fűnyíró géppel vágják.
A gyógynövény leírása: A fészkesvirágzatúak családjába tartozó, 5-15 cm magasra növő, évelő növény. Tőlevélrózsában álló levelei lapát alakúak, visszás tojásdadok, felső részükön csipkések, fűrészesek. Egy-egy levéltelen kocsányán egy darab 1-2,5 cm széles fészekvirágzat fejlődik, amelynek külső peremén fehér, vagy olykor rózsaszín szirmú nyelves virágok találhatók, míg a fészek közepén sárga csöves virágok helyezkednek el. Egész évben virágozhat, de általában kora tavasztól késő őszig nyílik.
Gyűjtése: A növény kinyílt virágzatát gyűjtik az 1 cm hosszú kocsányrésszel együtt.
Gyógyhatása: Légúti hurutok (jó nyálkaoldó), májpanaszok kezelésére használják, de hashajtó, fájdalomcsillapító és görcsoldó hatása is van. Külsőleg izomhúzódásra (megerőltetett izmok), bőrbetegségek ellen, irritált bőrfelületek nyugtatására, vérömlenyek, rándulások, zúzódások enyhítésére, sebek gyógyítására, pattanások eltüntetésére is használják. Annyira jó bőrregenerálóként tartották számon, hogy bőrfiatalító, hamvasító és ránctalanító szépítőfürdőket is végeztek vele. Friss, fiatal levelei salátákhoz adva anyagcsere-serkentő hatásúak.
Felhasználása: Teája jó nyálkaoldó hatású, így légúti hurutok kezelésére jól felhasználható. Fürdő formájában való használata a bőr gyógyítására javasolt. A százszorszép levelei ehetőek, gyakran használják salátákban. Az elkészítés módja Tea: két evőkanálnyi szárított növényt forrázzunk le egy liter vízzel, majd 10 perc ázás után szűrjük le. Egy kevés mézzel ízesítsük. Fürdő: 50 grammnyi szárított növényt tegyünk egy vászonzacskóba, és engedjük rá forró vizet. Majd ha az már kellemesen kihűlt, üljünk bele percre 2-3 naponta esténként, lefekvés előtt. Jó tudni! Mellékhatása nem ismert.
Érdekesség! A virágzat kora reggel kinyílik, de este és borús időben bezáródik. Virága képes a nap mozgását követni. A neve egy angolszász szóból származik, mely annyit jelent 'a nappal szeme. Ha levelét égetjük, füstje elűzi a legyeket és darazsakat. Fiatal levelét salátákhoz adva az anyagcserét serkenti. Keserűanyag-tartalma miatt a rovarok nem tesznek kárt benne, de a gumórontó fonálféreg károsítja.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: József Attila – Tavasz van

Zene: Csík János és a Mezzo – Szép a tavasz, szép a nyár