SUGÁR(GOMBA) – gomba (családnév)
(Fotó: sugárgomba)
A sugárgomba fogalma
A növényt megbetegítő sugárgomba nevét onnan kapta, hogy a táptalajon telepe sugár irányban szétfutó képet mutat. Fénymikroszkóppal érzékelhető kórokozó.
Jellemzői
Fakultatív parazita, vagyis elhalt anyagon és élő gazdanövényben egyaránt képes élni.
Vegetatív teste cönocitikus, azaz csöves hífákból álló micélium.
A micéliumban lévő magállomány maghártya nélküli, tehát a citoplazmától nem különül el. A sugárgombáknál – ugyanúgy, mint a baktériumoknál – sejtmag helyett csak magállomány található.
Aerob igényű.
A sugárgomba-kutatás főbb eredményei
1875: A sugárgomba első leírása táptalajon és első fényképének elkészítése (Cohn).
1891: Az első növényt megbetegítő sugárgomba leírása burgonyáról (Taxter).
1950: A sugárgombák rendszertanának megjelenése (Waksman).
A sugárgombák morfológiája
Vegetatív testük vékony, cönocitikus micélium, amelynek szélessége 1 mikrométer körül van.
Ivartalan szaporodásuk konídiummal történik. A sugárgombák konídiumtartója oly módon alakul ki, hogy a micélium vége spirális alakú és harántfalakkal tagolt lesz. A konídiumok pedig úgy keletkeznek, hogy a harántfalaknál a micélium befűződik és feldarabolódik. A konídiumok tehát a micélium feldarabolódásával keletkeznek. Az így képződött konídiumokat artrokonídiumoknak nevezzük. A konídiumok alakja gömb, ovális vagy hordó alakú lehet. A konídiumok csírázása úgy történik, hogy először a konídiumon egy kis dudor, más szóval rügy keletkezik, amelyen a csíratömlő fejlődik.
A sugárgombák elnevezése
A sugárgombákat a LINNÉ által megalkotott latin nyelvű kettős nevezéktan szabályai szerint nevezték el. Ez azt jelenti, hogy az első szó a nemzetség neve, a második szó pedig a faj jelzője.
A sugárgombák rendszere
A növényt megbetegítő sugárgombák a Bergey-féle rendszerben a Protophyta törzs, Schizomycetes osztályában és az Actinomycetales rendben találhatók. Növénykórtani szempontból a Streptomyces nemzetség jelentős.
Rend: Actinomycetales
Család: Streptomycetaceae
Nemzetség: Streptomyces
A nemzetségbe a burgonya sugárgombás varasodását előidéző Streptomyces scabies tartozik. Az átvitel beteg növényrészekkel és talajjal lehetséges.
A sugárgombák meghatározása
A morfológiai bélyegek a sugárgombák meghatározásához nélkülözhetetlenek. A micélium, a spirális végű konídiumtartó, a konídiumok alakja és mérete a fajok fontos jellemzője.
A tenyészbélyegek a különböző speciális táptalajokon az egyes fajokra jellemzőek.
A biokémiai reakciók (szénhidrátbontás, nitrátredukció, zselatinfolyósítás, tejbontás stb.) pozitív vagy negatív eredménye a sugárgombafajokra ugyancsak jellemző.
A patogenitásteszt a sugárgomba növényt megbetegítő tulajdonságának bizonyítása céljából elengedhetetlen.
A sugárgombák elleni védekezés
A rezisztencianemesítés a kórokozó fajok számos biotípusa miatt nehéz. A korábban rezisztens növényfajták később ezért fogékonyakká válnak.
A betegség megelőzésének egyetlen lehetősége jelenleg a megfelelő termesztési eljárások alkalmazása. A növényt megbetegítő Streptomyces fajok számára a lúgos pH-jú talajok kedvezőek. Ezért zöldtrágyázással és savanyú kémhatású műtrágyákkal (ammóniumszulfát, szuperfoszfát) a talaj lúgos pH-ját kell megváltoztatni.
A sugárgombák felhasználása a növénybetegségek elleni védekezésre
A sugárgombákból nyert antibiotikumokat az ember- és állatgyógyászatban kiterjedten használják. Növénybetegségek leküzdésére ezek hazánkban még nincsenek forgalomban. A Streptomyces griseoviridis viszont Mycostop néven talajlakó gombák ellen Magyarországon is használatos.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: Sugár András.
Zene: Sugár Rezső.