SIMA(FENYŐ) – növény (családnév)
(Fotó: simafenyő)
Simafenyő vagy selyemfenyő / Pinus strobus ✷
A selyemfenyő tűlevelű díszfenyő, természetesen a fenyőfélék csoportjába tartozik, tűi vékonyak, puhák, mondhatni selymesek, a magyar elnevezése is erre utal. Kérge sima és fényes marad sokáig.
Magasra növő, szép díszfenyő, mely díszkertje téli dísze lehet!
FONTOS. A fenyők, így a selyemfenyő is, igen kényesek az ültetés idejére, általában hidegebb, párás körülmények és nedves talajviszonyok között javasolt ültetni. Rendelésük és ültetésük ideális ideje március-április és október-november. Ezen időszakon kívül is ültethetők, de nincsen garancia az eredésükre!
A Simafenyő bemutatása. Öttűs, tűlevelű díszfenyő, tűi 8-10 cm-esek, vékonyak, puhák. Toboza henger alakú, vékony, megnyúlt, laza pikkelyekkel, hossza 10-24 cm-es, a virágkötészet "hasító toboz" néven, főleg koszorúkötéshez használja. A simafenyő vagy selyemfenyő magassága eléri 25-40 métert is. Növekedése eleinte kúpos, idősebb korára szélesebb kúpos korona-formájú. Lombja felálló ágrendszerű, világoszöld, törzsén a kéreg sima és sokáig fényes marad.
Hazája Észak-Amerika keleti része. Magyarországon sokfelé ültetik, Nyugat-Dunántúlon erdőnek is. Az öttűs fenyők többi képviselőjéhez hasonlóan elég páraigényes, mezofita faj, valamint a talaj mésztartalmára érzékeny – a savanyú talajt inkább kedveli.
A díszfenyők igényesebb csoportjába tartozik, a feketefenyő / Pinus nigra tűrőképességével semmiképp nem vetekedhet, igényesebb dísznövény, ám ahol jó környezetre talál, ott ezt szépségével ellensúlyozza. Fényigényes díszfenyő, alapvetően gondozott, öntözőrendszerrel ellátott, normál díszkerti viszonyok megléte esetén telepíthető biztonsággal!
A hím- és nővirágok ugyanazon a növényen fejlődnek (egylaki, egyivarú).
Szoliterként ültethető, impozáns megjelenése és szép tűi teszik erre alkalmassá.
Térhatárolóként nagyobb tereken, inkább díszparkokban, csoportokba telepítve használható.
A selyemfenyő a karácsonyi fenyőfaválaszték részét képezi!
Fajták:
Pinus Strobus 'Minima'
'Mimima' – törpe gömb simafenyő
Apró növésű, lapított gömb alakú fenyő, évi 5-6 cm növekedéssel; sűrű, zárt felületű; tűlevelei 5 cm hosszúk, puhák, selymesek; lombszíne kihajtáskor világoszöld, később középzöld; kiváló sziklakerti díszfenyő, mezofita és télálló; az alapfajhoz hasonlóan mészkerülő.
Pinus strobus 'Nana'
'Nana' – törpe simafenyő
Átlagos igények, mezofita, jó vízelvezetésű, tápdús talajt kedvel, de sokféle talajt tolerál; napra vagy félárnyékba ültethető, de alapvetően fényigényes; jól viseli a légszennyezést, mint például az ózont és a kén-dioxidot; lassú növekedésű, sziklakerti díszfenyő.
Pinus strobus 'Pendula'
'Pendula' – csüngő simafenyő
Egyedi megjelenésű díszfenyő; karózva felfelé nő, támaszték nélkül viszont ágai ívesen lehajlanak, így a beavatkozás mértékétől és annak időtartamától függően sokféle alak kialakulhat (általában 3 méter magas); 10 cm hosszú selymes tűlevelei szürkészöldek; szoliter dísznövény, fényigényes, közepes vízigényű (mezofita) és télálló.
Betegségei, kártevői. Párás viszonyok és mészmentes talajon betegségek, kártevők nem bántják. Ennek hiányában, kedvezőtlen ökológiai viszonyok között rovarkártevő támadhatja:
Gyapjas tetű (Pseudococcoidae)
Súlyos fertőzés esetén hervadást, sárgulást, levélhullást idéz elő.
Védekezés. Ha enyhébb az eset, nedves ruhával, vagy vattacsomóval el lehet távolítani őket. Erős támadás esetén nyúlhatunk a kémiához.
Vegyszeres védekezés. Legjobb, ha hetente rovarölő szerrel permetezzük a növényt, ajánlott szer: Actara 25 WG.
◾Javasolt tavaszi és őszi lemosó-permetezésben részesíteni, Mészkénlé, Novenda, Nevikén szerek valamelyikével.
Az említett kedvezőtlen viszonyok között támadhatja még gombabetegség is:
Rovarkártevők, héjrozsda
⇒Héjrozsda vagy simafenyő rozsda (Cronartium ribicola)
Gombabetegség, mely valamennyi öttűs fenyőt veszélyezteti, alternatív gazdanövényei a ribizlifélék. Ázsiából származó, Európában elterjedt betegség, mely innen került Amerikába az 1900-as évek elején. Az ázsiai fajok (pl. kínai selyemfenyő / Pinus wallichiana) már rezisztensek a gombával szemben. Tűleveleken keresztül hatol be a gazdaszervezetbe és rákos sebeket okozva a fenyő pusztulását is előidézheti.
Védekezés. A kórokozóval fertőzött, lehullott leveleket meg kell semmisíteni.
◾Alapvetően gyommentesen kell tartani a dísznövények környezetét, mert közöttük lehetnek köztes gazdanövények, melyek kedvencünket visszafertőzhetik.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: Sima Ferenc (újságíró).
Zene: -