SÁTÁN(MAJOM) - állat (családnév)



 fehérarcú sátánmajom
(Fotó: fehérarcú sátánmajom)




A fehérarcú sátánmajom (Pithecia pithecia) az emlősök (Mammalia) osztályának a főemlősök (Primates) rendjéhez, ezen belül a sátánmajomfélék (Pitheciidae) családjához és a sátánmajomformák (Pitheciinae) alcsaládjához tartozó faj.
A fehérarcú sátánmajom Dél-Amerikában él, Venezuelában, Brazíliában, Francia Guyanában, Guyanában és Suriname-ban.
Kis méretű majom, hosszú farokkal. Testét durva szőr fedi, mely fekete, szürke, vagy vörösesbarna. Az arcát fehér szőr fedi, és a fején csuklyaszerű bozont van. Arca többnyire fehéres árnyalatú, ezért fehér arcúnak is hívják. Teste alkalmazkodott a fán történő életvitelhez, erős hátsó lába alkalmassá teszi nagy ugrásokra. 30 – 50 cm hosszú, hosszú farokkal, súlya max. 2 kg.
Nappal aktív állat. Esőerdők lakója, fákon él, és csak kivételes esetekben jön le a fáról. Ügyesen mozog a fákon, és nagy távolságokat képes átugrani. Ágak alkotta fészekben alszik összekuporodva. Félénk, óvatos állat.

Étrendje 90%-a gyümölcs, kis mértékben leveleket, virágokat, és rovarokat is eszik. Speciális gyümölcsevő fajta, mert éretlen gyümölcsökre és magokra specializálódott, hasonlóan a Cacajao nemzetség tagjaihoz.
Szaporodása nem szezonális, egész évben bármikor megtörténhet. 150–180 napos vemhesség után a nőstény világra hoz egy utódot. Az újszülött elválasztása 4 hónap után történik, és 3 év után lesz érett felnőtt. Várható élettartama 30 év.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Ascher László – A sátán

Zene: -