SÁRKÁNY – állat (családnév)



 komodói varánusz
(Fotó: komodói varánusz)




óriásgyík J. 2–3 méter hosszú gyík; Varanus komodoensis.

• Az összetétel gyík utótagja arra mutat, hogy a gyíkok rendjébe tartozó faj, mégpedig a ma ismert legnagyobb termetű gyíkféle, ez az alapja óriás jelzőjének.

Társneve a komodói sárkány, komodói óriásgyík és a komodói varánusz. Ezek a nevek, akárcsak latin szaknyelvi komodoensis fajneve, az óriásgyík élőhelyére
utalnak.

♦ A pikkelyes hüllők rendjében (Squamata) a gyíkok alrendjébe (Sauria) tartozó varánuszfélék család (Varanidae) egyik legismertebb faja. A legkésőbb felfedezett varánuszfaj, csak 1912-ben írták le először az európai zoológusok. Természetesen a bennszülöttek már régóta ismerték ezeket a „szárazföldi krokodilokat”.
Az óriásgyík az indonéz szigetvilág lakója. Hosszúsága általában 2,5–3 méter, testtömege pedig 100 kilogramm. A komodói óriásgyíkok között számon tartanak egyet Komodón, amely több mint 4 méter hosszú és kb. 90 centi magas. Ragadozó állatok, harapásuk végzetes, mert szájüregükben olyan kórokozó baktériumok élnek, amelyek a sebből a vérbe jutva pár napon belül vérmérgezést, majd halált okoznak. A megharapott vad még el tud menekülni a gyík elől, de pár nap múlva elpusztul, amit a gyík kivár. 2007 elején az egész világsajtót bejárta az a hír, hogy a komodói sárkányok képesek a szűznemzésre, amint ez a londoni és a chesteri állatkertekben világra jött utódokról kétséget kizáróan bebizonyosodott.


TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: a Hétfejű sárkány – mese

Zene: Süsü a sárkány…