POCAK – állat (családnév)



 mezei pocok
(Fotó: mezei pocok)




pocok J. 1. egérhez hasonló, de zömökebb, erdőn, mezőn élő, kártevő rágcsáló; Microtus. 2. N. egér, patkány, vakondok.

• 1) A pocok szó 1519-ben bukkan fel írásbeliségünkben: „kyk ez folden yarnak mynt vakondagh, poczok, pathkan, egher, pwczók, ſaſka, gyeek” (JordK.). 1611-ben
potzic (MA.), 1750: pótzik, 1759: potz-egerek, 1799: patz-egér(TESz.), 1832: poczk (Kreszn.), 1838: puczik (Tsz.), 1852: puckot (Peregriny). A nyelvjárásokban MTsz.: kucok, pácó | ÚMTsz.: pucegér, pocsik, pocak, pocika | Nyr. 4, 6, 7, 8 és 14: pocik | uo. 5: kucok.

2) A pocok alakváltozataival ’patkány’ jelentésű néhol,MTsz.: pácó, pocik | Nyr. 4, 5 és 16: poc. A pocok nevet a vakondra is alkalmazzák; vö. R. 1838:
kurok, pocok, pucok ’vakandok’ (Tsz.); N. Nyr. 17, 11 és 23. ’Egér’ jelentéssel is használatos a pocok (Nyr. 8), a poc-egér (uo. 16), a pác-egér (uo. 5,
9 és 11) és a pocik (Nyr. 7 és 20).

A pocok név keleti szláv eredetű szavunk; vö ukr., or., fehérorosz pacjuk, kárpukr. packuny ’patkány’ (TESz.). A ro. poţóc ’pocok’ (uo.) átvétel a magyarból.

A Microtus arvalis mezei pocok nevének szó szerinti megfelelője ném. Feldmaus, holl. veldmuis, szlk. hraboš poľný (EL.) elnevezése.

♦ A mezei pocok az emlősök (Mammalia) osztályában a rágcsálók (Rodentia) rendjébe és az egérfélék (Muridae) családjába tartozó faj. Hazája Közép- és Észak-Európa, valamint Közép- és Észak-Ázsia nyugati része. Magyarországon a zárt erdők kivételével szinte mindenütt megtalálható. Nagyon kicsi rágcsáló, hossza mindössze 8–10 centiméter. Leggyakrabban mezőgazdasági, megművelt területeken él. Ősszel a gúlákba rakott kukoricaszárak, illetve a gabonakeresztek, bálarakások, szalmakazlak alatt igen sok a pocok. A föld alatt kb. 20–30 centiméter mélységben járatokat ás. Télen a hótakaró alatt ás hosszú folyosókat, amelyeket fűvel bélel ki. Kedvező időjárási körülmények között, ha enyhe a tél, kevés a csapadék és sok a táplálék, a mezei pockok nagymértékben elszaporodhatnak. Nagyon falánk mezőgazdasági kártevők.


TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: -

Zene: Alma együttes – Tele a pocak