MUSKÁT(PINTY) - állat (családnév)



 muskátpinty
(Fotó: muskátpinty)




A muskátpinty (Lonchura punctulata) a madarak osztályának a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe, ezen belül a díszpintyfélék (Estrildidae) családjába tartozó faj.
A trópusi Ázsia déli részén, Indiában, Srí Lankán, Kína déli részén, Tajvanon,Laoszban, Kambodzsában, Vietnámban, Malajziában, Indonézia egyes szigetein (így Szumátrán, Jáván, Bali, Lombok és Celebesz szigetén) valamint a Fülöp-szigeteken honos.
Kínai alfaját (Lonchura punctulata topela) betelepítették Ausztrália keleti részébe, ahol mára nagy populációja él és konkurens fajként lép fel az ausztrál nádipinty fajokkal szemben.
Ezen kívül betelepítették még Japánba, Palaura, Szingapúrba, Jamaicára, Hispaniola szigetére, Puerto Ricóba, a Hawaii-szigetekre, Mauritiusra és Réunion szigetére is.
Sikertelenül próbálták meghonosítani a Seychelle-szigeteken, Tahitin és Új-Zélandon.
Testhossza 10-12 centiméter. A nemek hasonlóak. Arca és torka sötétbarna, háta és szárnya gesztenyebarna, melle és hasi oldala gyöngyös, a hasa fehér. Különböző magvakkal táplálkozik. Szaporodási időszaka októbertól áprilisig tart. A fészek építéséhez előszeretettel használ friss-zöld fűszálakat. Fészekalja 4-10 fehér tojásból áll, melyen
12 napig kotlik. A fiatal példányok 19-23 nap után hagyják el a fészket. Tizennégy alfaja ismert.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Muskát Zsuzsa - Holdjáró

Zene: -