LENGE(FŰ) – növény (családnév)



 pusztai lengefű
(Fotó: pusztai lengefű)




2. Airo-Vulpietum Pauca 1941
(Lengefüves)
Az előző társulásnál ritkább előfordulású, csupán a Dunántúl néhány pontjáról ismert asszociáció, amely Közép-Kelet-Európa más országaiban (pl. Szlovákia, Lengyelország, Németország, Románia) lényegesen gyakoribb.
Kavicsos, savanyú homoktalajon vagy homokszerűen málló szilikátos kőzeten (andezit, permi homokkő) alakul ki, az előző társulásénál mélyebb, kötöttebb talajokon.
Alacsony (–20 cm magas), az előző társulásénál is finomabb szerkezetű gyep, amelyben azonban az évelő növények nagyobb szerepet játszanak.
A társulás névadó, domináns fajai a pusztai és csinos lengefű (Aira caryophyllea és A. elegantissima), valamint az egércsenkesz (Vulpia myuros) mellett jellemző növényei a sovány és a fonalas csenkesz (Festuca pseudovina, F. filiformis), a cérnatippan (Agrostis capillaris), a keskenylevelű és a hegyi kakukkfű (Thymus serpyllum subsp. angustifolius, T. pulegioides), az ezüstös hölgymál (Hieracium pilosella), továbbá néhány moha (Bryum argenteum, Bryum caespiticium, Rhacomitrium canescens) és zuzmó (Cetraria islandica).



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: -

Zene: -