HOMOK(FUTRINKA) - állat (családnév)



 mezei homokfutrinka
(Fotó: mezei homokfutrinka)




A mezei homokfutrinka (Cicindela campestris) a Rovarok (Insecta) Osztályának bogarak (Coleoptera) rendjébe, ezen belül a ragadozó bogarak (Adephaga) alrendjébe és a futóbogárfélék (Carabidae) családjába tartozó faj.
A mezei homokfutrinka elterjedési területe egész Európa, Szibériáig, de Észak-Afrikában is megtalálható. Nem ritka, de száma erősen csökken.
A mezei homokfutrinka 1-1,5 centiméter hosszú. Felül fémfényű zöld, szárnyfedőin egy vagy több világos foltpárral. Az előtor oldalszélei, a pajzsocska és a homlok a szemek mellett rézvörös.
A mezei homokfutrinka száraz, homokos talajok, fenyérek, meleg erdőszélek lakója, ahol helyenként nyílt homokfelületek is vannak. Az Imágó a föld felszínén vadászik rovarokra. A Lárvák 40 centiméter mélyre is lehatoló járatokat ásnak a homokba. Ezek bejáratánál lesnek zsákmányukra, mely
Hernyókból és más rovarlárvákból áll. Áldozatukat a mélybe húzzák, és kiszívják testnedveit.
A lárvák áttelelnek. A bogarakkal májustól szeptemberig találkozunk. A Nőstények néhány milliméter mély homoklyukakba rakják petéiket.



Továbbá:

Alföldi homokfutrinka (Cicindela soluta) (Székessy, 1958)
Család: HOMOKFUTRINKÁK
Fam: Cicindelidae
Közepes nagyságú, rendkívül élénk mozgású, jól repülő fajok tartoznak ide. Szemeik erősen kiugróak, félgömb alakúak. Rágóik hoszszúak és sarló alakúak, hegyes belső fogakkal. Előtoruk keskeny, hengeres, lábaik hosszú, feltűnően vékony futólábak. Színezetük általában fémes, sokszor zöldes (hasi oldaluk is), a fedőkön különféle fehéres, sárgás harántfoltokkal, kifli alakú vállfolttal vagy más rajzolattal. Nappal aktív állatok, kimondottan a meleg, napos időszakokat kedvelik. Gyakoriak a homokos erdei utakon, nyiladékokon. Jellegzetes a menekülési viselkedésük. Zavaráskor hirtelen felröppennek, párméternyi repülés után úgy ereszkednek a talajra, hogy fejükkel az őt zavaró irányába fordulnak, majd ez ismétlődik újból, a zavarás megszűntéig. A lárvák feje és tora nagy, erősen kitinizált, a fej négy fiókszemmel. A potroh hátlemezei középen nem nőttek össze. A talajban készített lakócsőben zsákmányra leső Cicindela lárva igen figyelemreméltó. A nagy fej és a tor derékszögben hajlik a potrohához képest, így e két testtájjal lezárja a cső bejáratát. A felfelé álló rágókkal kapja el az áldozatát. Potrohának ötödik hátlemezén két kampót vagy más toldalékot visel, amellyel testét a lakócső falához szorítja.

Öves homokfutrinka
Cicindela hybrida Linné
12–15 mm nagyságú, bronzos, kékeszöld színű bogár, lábai rézvörösek. A szárnyfedőkön nagy kiflialakú, sárga vállfoltok, majd egy középső harántfolt és egy újabb kiflialakú folt a végeken. Homloka a szemek között csupasz. Sok változata ismert.

Erdei homokfutrinka
Cicindela silvicola Latreille
14–16 mm, az előző fajhoz hasonló, de homloka a szemek között szőrös. Szürkészöld, alul fémeszöld színű. Szárnyfedő foltjai fehérek, világossárgák, a vállfolt osztott.

Mezei homokfutrinka
Cicindela campestris Linné
Gyakori faj, 10–16 mm-es nagysággal. Alapszíne zöld, a szárnyfedők rajzolata 6 kis foltból áll. Ismertek sötétebb ércfényű színváltozatok és nagyon sok rajzolat szerinti változat is.

További fajok:

Parlagi homokfutrinka
Cylindera germanica Linné
Parti homokfutrinka
Cylindera arenaria Fuessly
Foltos homokfutrinka
Lophyridia lunulata Fabricius



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Széchenyi Zsigmond – Hengergő homok

Zene: Korál - Homok a szélben