HÖCS – állat (családnév)



 csuszka
(Fotó: csuszka)




csuszka J. fatörzseken ügyesen, fejjel lefelé is kúszó, veréb nagyságú rovarirtó madár; Sitta europaea.

• A csuszka név 1787-től adatolható: „fára menő Tsuszka”(TESz.), majd 1840: csuszka ’harkály nemű madárfaj’ (MTsz.). Borsodi nyelvjárási szóból vált tudományos magyar névvé. A madár fákon él, nevét is onnan kapta, hogy akár fejjel lefelé is haladva „csúszkál” a fatörzseken (vö. fakusz, fa-kúsz ’közönséges fakúsz’ /Nyr. 2/). Repülni is általában csak egyik fáról a másikig szokott. Neve elvonással jött létre hangutánzó eredetű igéből. A csúszik ige csúszkál származékából elvont főnév.

A fejtető és hátoldal szürkéskék színe alapján, illetve a zöld küllőéhez hasonló hangja miatt kapta N. kék külü, kék küllő (Chernel) nevét. Az Erdélyben használatos tüj-tüj, tüjtüjmadár és dunántúli hőcs madár, höccs, höcsök (KissMad.), höcs név (VasiSz. 1966: 3) hangutánzó eredetű. Ismétlődő, éles füttyögetéséről nevezték el hujángató (uo.) néven. A kéregszűcs nevet (Chernel) azért kapta, mert a fák kérgének fáradhatatlan munkása.

Latin szaknyelvi Sitta genusneve régi lat. madárnév, a gör. szitté ’ua.’ folytatója.

♦ A csuszka a verébalakúak (Passeriformes) rendjébe, a csuszkafélék (Sittidae) családjába tartozik. Hatalmas területen, szinte egész Eurázsiában elterjedt a leghidegebb és a sivatagos területek kivételével. Észak-Afrikában, az Atlasz-hegységben is előfordul. A csuszkák sok helyen alkalmazkodtak az ember közelségéhez. A Kárpát-medencében gyakori és rendszeres fészkelő. A legtöbb csuszka az Északi-középhegységben és a Dunántúli-dombság területén él, legritkábban pedig a Dél-Alföldön fordul elő. Könnyen felismerhető, jellegzetes madár. Feje teteje, háta és szárnyai szürkéskékek, az arcrész mindig fehér, a hegyes csőr és a szemsáv pedig fekete. Hasának színezete alfajtól függően a fehértől a vörösesbarnáig változhat, a közép-európai csuszka ’Sitta europaea caesia’ hasa mélybarna. A fiatal egyedek színei elmosódottabbak. Tápláléka nyáron a kérgen élő ízeltlábúak, lárváik és petéik, téli étrendjét viszont magvakkal kénytelen kibővíteni. Sokszor keresi fel a madáretetőket, gyakran különféle cinkékkel egy csapatba verődve.


TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: -

Zene: -

Hang: csuszka (természet).