HÍNÁR(BOGÁR) - állat (családnév)
(Fotó: balatoni hínárbogár)
A balatoni hínárbogár (Macroplea mutica balatonica) a Bogarak rendjébe és a levélbogárfélék (Chrysomelidae) családjába tartozó Macroplea mutica faj
Magyarországon endemikus, kizárólag a Balatonban előforduló alfaja.
Első példányait az 1930-as években gyűjtötték, a fajt 1941-ben írta le Székessy Vilmos. Az első megtalálást követően sokáig nem került elő, az alfajt kihaltnak vélték, de a 2000-es évek elején újra sikerült példányokat gyűjteni. Egy 2001-es,
a faj elterjedését vizsgáló tanulmány szerint a Balatonban, különösen annak déli partján ma általánosan elterjedt, több helyen is erős populációi élnek.
Teste 4,8-6,3 Mm hosszúságú, lapított. Lábai és Csápjai feltűnően hosszúak, karmai erősek. Szárnyfedői hátul, külső szélükön tüskében végződnek. Teste felül fénytelen sárgásbarna, hosszanti sötét sávokkal. Hasi oldalát és csápjait finom, sűrű, lesimuló szőrzet fedi, mely a víz alatt ezüstösen csillog. A törzsalaktól jelentős morfológiai különbségek választják el.
Teljesen vízi életmódot élő faj, teljes életciklusuk a vízhez kötődik, az Imágók általában nem jönnek fel a víz felszíne fölé, légzésükben nagy szerepet játszik a testüket fedő sűrű szőrzet, melyben megreked a levegő.
A lárvák a hínárok víz alatti részein táplálkoznak, oxigénszükségletüket a növény szöveteiből fedezik, melyben a potroh nyolcadik szelvényén található speciális képlet van segítségükre. A bábozódás is a víz alatt történik, a Bábok a vízi növényekhez rögzítettek.
Tápnövénye a füzéres süllőhínár (Myriophyllum spicatum), a Fésűs (Potamogeton pectinatus) és a hínáros békaszőlő (Potamogeton perfoliatus).
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: Kovács György - Hínár
Zene: Hínár zenekar (Miskolc).