HÁZI(CINCÉR) – állat (családnév)



 házicincér
(Fotó: házicincér)




Virágcincérek – Leptura és Judolia fajok.
Testük a vállaknál széles és hátrafelé erősen keskenyedő, megnyúlt háromszög alakú. Csápjaik általában a test félhosszát érik el. Szemeik kiugróan nagyok, belülről mélyen kikanyarítottak. Lábaik erősek, hosszúak. Nagyon sok változatuk ismert. A nemzők különböző virágokon tartózkodnak, kedvelik az ernyősvirágzatúakat. A két nemnek közel 30 faja ismert faunaterületünkön.

Házicincér (színes 119.)
Hylotrupes bajulus Linné
Syn: Tetropium bajulusLinné
Leírás: Fekete, vagy barna színű, szürkésfehér szőrözettel fedett, bizonytalan harántcsíkokkal. Nagysága 8–20 mm. Lekerekített torán két fénylő dudor van. Csápja rövid, vékony, lábai úgyszintén rövidek. A nőstények hosszan kinyúló tojócsővel rendelkeznek.
Elterjedés, életmód: Magyarországon általánosan elterjedt. A bogár májustól júliusig rajzik. Álcája fenyő törzsekben fejlődik, de feldolgozott, épületfának felhasznált gerendákban, lécekben, padlóban a teljesen egészséges fában is megél. Elnevezése is arra utal, hogy gyakran a beépített faanyagból repül elő. Kifejlődése 3-tól akár 14 évig is eltart aszerint, hogy az általa megtámadott fa mennyi nedvességet tartalmaz. Gyarmati–Igmándy–Pagony (1975) szerint fejlődésének optimuma a faanyag 25–35 %-os nevdességtartalma és 28–30 Co-os hőmérséklet mellett van. Egyike a legveszélyesebb műszakilag káros rovarnak. Ugyanakkor Győrfi (1957) a soproni erdőkből említi, hogy a 30-as években bekövetkezett hótörések után tömegesen elszaporodott. Peteprodukció 50–200 db.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: házi feladat.

Zene: -