HARANG(VIRÁG) - növény (családnév)



 pongyola harangvirág
(Fotó: pongyola harangvirág)




A pongyola harangvirág vagy szibériai harangvirág (Campanula sibirica) a fészkesvirágzatúak (Asterales) rendjébe, ezen belül a harangvirágfélék (Campanulaceae) családjába tartozó faj.
A pongyola harangvirág középhegységeinkben, a Dunántúlon és az Alföld egyes részein (Kis-Alföld, Mezőföld, Duna-Tisza köze, Tiszántúl, Nyírség, Dráva-vidék) gyakori. A pongyola harangvirág két alfaja él Magyarországon C. sibirica ssp. sibirica él az országunk legnagyobb részében, míg a C. sibirica ssp. Divergentiformis (Jáv.) Domin az Északi-középhegységünk keleti felében (Bükktől a Zempléni-hegységig)fordul elő.
Jellemzése. A szár elágazó, szőrös. A tőlevelek hosszúkás lándzsásak, szőrösek. A virágok kezdetben felállók, majd bókolók. A virág pártája 15–40 mm hosszú, a csészecimpák közötti öblökben kifelé görbülő függelék van. A ssp. sibirica pártája rövidebb: 15–25 mm és cimpák közti függeléke lándzsás. A ssp. divergenteformis pártája általában hosszabb 30–40 mm, de ritkán lehet ettől rövidebb is 20–30 mm és a cimpák közti függeléke széles-lándzsás. A toktermés bókoló.
Évelő növény. Mészkő és dolomitsziklagyepjeinek, valamint löszös sziklafüves rétjeinek növénye.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Cseke Gábor – Déli harang

Zene: harang.