GYOPÁR(FÚRÓMOLY) - állat (családnév, leány keresztnév)



 gyopárfúrómoly
(Fotó: gyopárfúrómoly)




A Gyopár magyar névalkotás a gyopár növénynemzetség szóból.
Névnapok: március 1., december 6.
Gyakorisága: nem gyakori.

A gyopárfúrómoly (Aethes williana) a valódi lepkék (Glossata) alrendjébe tartozó sodrómolyfélék (Tortricidae) családjának Magyarországon is honos faja.
Ez a mediterrán faj Dél- és Közép-Európában, Északnyugat-Afrikában és Kis-Ázsiában honos. Magyarországon nem gyakori, csak alkalmanként károsít.
Sárgával és barnával tarkázott, csillogó szárnyú lepke. A szárny fesztávolsága 13–17 mm.
Közép-Európában (így nálunk is) évente két nemzedéke fejlődik ki: az első áprilisban, a második júliustól rajzik. A kifejlett hernyók telelnek át, és tavasszal
bábozódnak. Petéiket a tápnövény szárának alapjánál helyezik el. A kikelő hernyók főleg a szívlevelek nyelébe, a szárba vagy a répatest fejébe rágnak be.
A kifejlett hernyók a répafejben vagy mellette a talajban gubót szőnek, és abban alakulnak bábbá. A második nemzedék nyári lepkéi a répa nyaka melletti
levélhüvelyekre petéznek. A kikelő hernyó kanyargós járatot rág a csúcs felé, majd visszatér járatának kiinduló pontjára, kirágja magát, és a szabadba
vezető, lezárt nyílásban alakul bábbá. A legtöbb lepke kikel még a nyáron, de a kifejlett hernyók egy kisebb hányada csak a következő tavasszal alakul bábbá, majd lepkévé.
Legfontosabb tápnövénye nálunk a sárgarépa, de a hernyó megél számos más növényen az zellerfélék (Apiaceae) vagy Őszirózsafélék (Asteraceae) családjából.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Balla Miklós – A gyopár

Zene: Edelweiss – Havasi gyopár