GÓLYA(VIRÁG) – növény (családnév)
(Fotó: őszi kikirics)
Őszi kikirics. Colchicum autumnale L. – (Ebvirág, fejes v. törpe zászpa, gólyavirág, guzsalyvirág, guzsalyülő virág, kék kükörics, kivisics, kükercz, kükörtyén, őszike, pücsök-koma, vetővirág, zászpa kikerics. – Term. r.: Liliomfélék. Liliaceae.) –
Évelő. 1–3 virága levelek nélkül őszszel jelenik meg és nagyon hosszú lepelcsöve (20 cm.) csak részben bújik ki a földből; leplének harangalakúan kiszélesedő vége (6–7 cm. h. és –2 cm. sz.) 6 sallangra hasadt; lilaszínű,
ritkán fehér. Porzói a lepel torkából nőnek. 3 igen hosszú bibeszála mélyen levezet a földbe a gumó közelében fekvő magházhoz, mely a földben áttelel.
Szárát, három levelét és a levelek védte három-üregű toktermését csak a következő év tavaszán fejleszti. Termése hosszúkás kerülékes 3–4 cm, hosszú. Terem hazánk minden hegy- és dombvidékén kivált nedves réteken és különösen meszes talajon, helyenként a síkon is. 9–11.
Legmérgesebb növényeink egyike. Egyik oldalán lapos gumójából és magjaiból a colchicint állítják elő, melyet gyógyszernek is használnak. Néha tavaszszal is virágzik levelesen.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK: Petőfi Sándor – A gólya
Irodalom: Petőfi Sándor – A gólya
Zene: Gryllus Vilmos - Gólya