GIGÁSZ(KALMÁR) – állat (családnév)



 Mesonychoteuthis hamiltoni
(Fotó: Mesonychoteuthis hamiltoni)




2007-ben rekord méretű kalmárt fogtak az Antarktisznál. Tíz méter hosszú, 450 kilogrammos gigászkalmárt fogtak ki a napokban új-zélandi halászok az Antarktisz környéki vizekből. Valószínű, hogy ez az első kifejlett és épen megmaradt gigászkalmár, amelyet valaha sikerült kiemelni a tengerből.
Maga az új-zélandi halászatért felelős miniszter tájékoztatta a nyilvánosságot az esetről, hiszen nem mindennapi fogásról volt szó. Valószínűleg ez az első kifejlett gigászkalmár (Mesonychoteuthis hamiltoni), amelyet épen sikerült kifogni a tengerből. A halászoknak két órájukba telt, mire kiemelték a még élő állatot.
Habár az esemény egyedisége miatt igen érdekes, és számos új ismerethez segítheti hozzá a kutatókat, a kifogás módja környezetvédelmi szempontból igencsak vitatható. A kalmár ugyanis véletlenül akadt bele a halászhajóról leeresztett hálóba, miközben egy, a hálóba szintén begabalyodott halat próbált nyakon csípni. Az ily módon hálóba kerülő „mellékfogásnak” számos tengeri élőlény válik áldozatává nap mint nap.
A tíz méter hosszú és közel 450 kilogramm tömegű állatot tudósok vizsgálják majd, és idővel konzerválják. Mivel gigászkalmár ritkán kerül a kutatók szeme elé, számos eddigi titokra derülhet fény a vizsgálat során.
A gigászkalmár, mint neve is mutatja, méretét tekintve nagyobb, mint a gyakrabban előforduló, de szintén termetes óriáskalmár (Architeuthis dux). Az eddigi ismeretek szerint hossza elérheti a 12-14 métert is.
Mint arról a National Geographic Online korábban már beszámolt, az eddig épen kifogott egyik legnagyobb kalmár egy óriáskalmár volt. A 2006-ban „horogra akadt” 8, 62 méteres állat ma a londoni Természettudományi Múzeumban látható, egy hatalmas üvegtartályban konzerválva.



További információk:

Irodalom: -

Zene: -