GÁLYA - növény (családnév)



 orvosi kecskeruta vagy gálya
(Fotó: orvosi kecskeruta vagy gálya)




Az orvosi kecskeruta (Galega officinalis) a pillangósvirágúak (Fabaceae) családjába tartozó növényfaj.
A Közel-Keleten őshonos,de Európába, Nyugat-Ázsiába, Pakisztánba is betelepítették.
Az orvosi kecskeruta évelő növény,amely bokrosan nő, és felálló szára 40–100 cm magas. Páratlanul szárnyalt Levelei rövid nyelűek, és 11-19 levélkéből állnak. A levélkék lándzsásak vagy elliptikus alakúak. Virágfürtjei hosszú nyelűek és dús virágúak. Virágai lilás vagy fehér színűek. Hüvely
Termése 2–3 cm hosszú, sokmagvú, a Magvak között finom befűződésekkel. Nektár és virágpor termelése méhészetileg is fontos. Virágzása július -augusztusban folyamatosan tart.
A kecskerutát belsőleg emésztési zavarok kezelésében, valamint a Mellékvesekéreg és a hasnyálmirigy működésének serkentésére használják. Vízhajtó, enyhébb lefolyású cukorbetegség esetén vércukorszint-csökkentő hatását használják ki. A kecskeruta kivonata kedvező hatást gyakorol a tejelválasztásra, ezért használható szoptató anyák tejfokozására, és a tej tartalmasabbá, zsírosabbá tételére. Hollandiában a Tehenek tejhozamának fokozására a takarmányhoz kecskerutát adagolnak. Gyenge izzasztó hatású. Külsőleg kozmetikai készítményként mellápolásra használják. Epilepszia esetén is ajánlják fogyasztani, egyéb gyógynövényekkel teakeverékként. Régebben a népgyógyászat sűrűbben alkalmazta erre a célra.
A kecskeruta használata megfelelő adagolásban gyógyhatású, azonban mértéktelen fogyasztása, különösen a magvaké, ártalmas. A vércukorszint kóros mértékű csökkentésével baleseteket idézhet elő. Túlzott fogyasztása fokozott nyáladzást és köhögési ingert válthat ki. Az egyéb gyógyszerekkel való káros kölcsönhatás veszélye miatt alkalmazása csak Orvosi javallatra ajánlatos.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Szentiványi Jenő – A görög gálya titka

Zene: Gálya zenekar.