GÁBOR – állat (családnév, fiú keresztnév)



 tövisszúró gébics
(Fotó: tövisszúró gébics)




A Gábor héber eredetű férfinév, a Gabriel magyar változata. Jelentése Isten embere vagy Isten erősnek bizonyult.
Névnapok: február 27., március 24., szeptember 29.
Gyakorisága: A Gabriel alakot már a 12-13. században használták, Gábor alakban 1514-ben jegyezték fel a nevet először Pécsváradi Gábor nevében, de még ezután is sokáig használták a latin formát. A Gábor alak igazából csak a 17. század után terjedt el. A 16-18. században főleg úri családok választották a nevet. A 19. század végétől a 20. század közepéig a 11-12. legnépszerűbb név volt, 1967-ben a 11. leggyakrabban adott férfinév, a 80-as években pedig már a leggyakoribb név volt. Az 1990-es években a Gábor még igen gyakori volt, a 2000-es években a Gábor a 16-26. leggyakoribb férfinév.

gábor J. tövisszúró gébics.

• A gébics gáborján társnevének szótörténeti adatai: 1831: szarka-gáborján, majd -gáborgyán, -gáborgyány, -gábrián, -gábollán (TESz.). Személynévből alakult
madárnevek; vö. lat. Gab(i)rianus, Gabriel ’Gábor’. Kiss Jenő a CzF. szótár magyarázatát fogadja el, amely szerint a madár „magyar nevét csörgő kiáltozásáról kapta, mely a gábor szóhoz némileg hasonlani látszik”. A nyelvjárásokban használatos még MTsz.: gábor, gáborka, nagyfejű gáborján | Chernel: gábos. A tövisszúró gébics népnyelvi neve a nagyfejű gábor, vasfejű gábor, vasfejű gáborján, vasgáborján.


TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Gábor Miklós, Koltai Gábor (színész).

Zene: Presser Gábor.