FÜLES – állat (családnév)
(Fotó: nyúl)
nyúl J. hosszú fülű, rövid farkú, ugrálva futó rágcsáló állat.
• Helynévben már a XII. századtól adatolható (Nulu), 1237–1240: Nul (TESz.), köznévként 1395 k.: „lepus: nul” (BesztSzj.). 1540 k.: nÿol (MNy. 11), 1570
k.: nÿul (ArsMed.), XVII. század eleje: nÿull (MNy. 11). A nyelvjárásokban MTsz.: nyal-fi, nyol | ÚMTsz.: nyó, nyú.
A név ősi örökség az uráli korból; vö. zürj. ńimal, md. numolo, numal, lp. njoammel, szam. ńaba, ńòma, ńòmǔ ’nyúl’. A finnugor *njomal alapforma m-je a magyarban kiesett. A nyúl szó származékai: nyulas, nyulacska, nyulász, nyulászik.
A nyúl neve flamand eredetű az angolban. A régi coney elnevezés a XVIII. századig volt használatos. Ez a szó a lat. cuniculus (<ógör.κούνικλος)szó folytatója (a terminus az Ibériai-félszigetre korlátozódott a római korban). Megvan ma több európai nyelvben is, pl. bosny.,szerb kuni , fi. kaniini, kani, holl. konijn, ném. Kaninchen, ol. coniglio, sp. conejo ’ua.’ (W.).
A farkas szóhoz hasonlóan keletkezett a moldvai csángó nyelvjárásban az ősi magyar nyúl szót helyettesítő füles, fülyesz. A nyúlfélék hímjét baknak nevezik.
♦ A nyúlfélék (Leporidae) az emlősök osztályának a nyúlalakúak rendjébe tartozó család, amelybe 2 alcsalád, 11 nem és 57 ma élő faj tartozik.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: Füles – keresztrejtvény újság
Zene: Füles Mackó – Fülemüle zenekar