FENYVES(CINCÉR) – állat (családnév)



 kis fenyvescincér
(Fotó: kis fenyvescincér)




LAMIINAE alcsalád.
Az ezután következő fajok mind ebbe az alcsaládba tartoznak. Közös jellemzőjük, hogy fejük merőlegesen lefelé áll.

Kis fenyvescincér – Monochamus sutorLinné
Leírás: Fekete, ércfényű, szárnyfedőin kisebb-nagyobb sárgásfehér szőrfoltokkal, amelyek három határozatlan szalagot képeznek. Csápja a nőstényeknél csak kissé hosszabb a testnél, a hímek csápjai azonban a kétszeres testhosszt is elérik. Csápjai fehéren gyűrűsek. Nagytestű, dekoratív faj, hossza 18–24 mm.
Elterjedés, életmód: Európa hegyvidékein, Észak-Európában, Ázsiában egészen Japánig fordul elő. Június–júliusban rajzik. A bogár a beteg, vagy a frissen döntött törzseket támadja. Fő gazdanövénye a lucfenyő, de erdeifenyőben is gyakori. Az álca eleinte a kéreg alatt rág, majd a fa belsejébe furakodik és azt össze-vissza furkálja. Kirepülési nyílása – eltérően a cincéreknél megszokottól – majdnem szabályos kör alakú. A skandináv államokban erdőtüzek, hótörések után tömegesen elszaporodik, és pl. Finnországban a legkomolyabb műszaki károsítóként tartják nyilván. Generációja egy éves. Import lucfenyő hengeresfával nagyon gyakran behurcolják.

Nagy fenyvescincér
Monochamus sartor Fabricius
Syn: M. mulsantiSeidlitz, M. hybridusPetri
Az előbbi fajhoz nagyon hasonló alakú és életmódú. Magyarországon ritkább mint a Kis fenyvescincér, de gyakran behurcolják az országba. 15–32 mm nagy.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Fenyves Marcell.

Zene: Bojtorján együttes – Suttog a fenyves