ERDEI(SUTABOGÁR) – állat (családnév)



 tojásdad erdei-sutabogár
(Fotó: tojásdad erdei-sutabogár)




Epierus comptus tojásdad erdei-sutabogár.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: A sutabogárfélék (Histeridae) a rovarok (Insecta) osztályában a bogarak (Coleoptera) rendjébe, azon belül a mindenevő bogarak (Polyphaga) alrendjébe tartozó család.
A sutabogarak teste erősen kitinizált, felületük fényes és csupasz. A szárnyfedők vége egyenesen lemetszett, a potroh utolsó 1–2 hátszelvényét szabadon hagyják. A test általában kerekded, ovális alakú és domború. A fej az előtor kikanyarításába illik, legtöbbször kissé behúzott. Csápjaik az első íz után térdeltek, végükön bunkósak. Rágóik nagyok, erősek (ragadozó életmód). Az előtor háta trapéz alakú, a szárnyfedők szorosan kapcsolódnak. Pajzsocskájuk kicsiny, vagy nem is látható. A szárnyfedőkön gyakoriak a vékony, hosszanti barázdák. A sutabogarak és lárváik ragadozó életmódot folytatnak. Korhadó anyagokban fejlődő egyéb rovarálcákra, nemzőkre vadásznak. Sok fajuk él a különböző szú-, cincér- és díszbogár járatokban. Kisebb emlősök és madarak fészkeiben is gyakran megtalálhatók. Egyes fajok kifejezetten a hangyákhoz kötöttek. Nagyon sok faj él dögön és trágyában, ahol sok légynyű fejlődik. Kifejezetten hasznos rovarok. Magyarországon 104 faj él, és 17 további előfordulása várható (Slawomir-Kaszab, 1980).
Közönséges sutabogár
Hister quadrimaculatus Linné
7–11 mm nagyságú, tojásdad alkú, fényes fekete bogár. Az előtor kétoldalt és elől is szegélyezett. Rágói nagyok, erőteljesek. A szárnyfedők finom hosszanti barázdákkal. A szabadon látható farfedő sűrűn pontozott. Sok változata ismert, vannak teljesen fekete példányok is, de a 4 vöröses folt is nagyon jellemző (innen az elnevezés). Főleg marhatrágyában.
Négyfoltos sutabogár

Hister quadrinotatus Scriba
Az előző fajhoz nagyon hasonló, de kisebb: 5-8 mm. Szárnyfedőin 2–2 vörös folt van. Marhatrágyában él.
Dögjáró sutabogár
Margarinotus brunneus Fabricius
Syn: Hister cadaverinusHoffmann, Margarinotus impressusFabricius
4,5–7 mm-es apró, fényes fekete bogár. Csápjai barnák. Mindenütt közönséges, elsősorban dögön és marhatrágyában található.
Lemez sutabogár – Hololepta plana Sulzer
Mint a neve is mutatja, teste teljesen lapos. Fényes fekete, párhuzamos szélű faj. Szárnyfedői nagyon rövidek, még a farfedő előtti 2. szelvényt és a 3. szelvény szélét sem fedik be. Lábai rövidek. Nagysága 7–10 mm, de vastagsága csak mintegy 1 mm. Elsősorban a száradó nyárfák kérge alatt található.
Hangyász sutabogár
Hetaerius ferrugineus Olivier
Egyik legapróbb fajunk, mindössze 1,3–1,6 mm. Myrmecophil-faj, azaz, kizárólag hangyabolyokban él. A hangyák ide-oda cipelgetik a bolyban, ami a hangyász sutabogarat egyáltalán nem zavarja. Színe rozsdabarna, ferdén álló vöröses szőrözettel.
Kéreglakó sutabogár
Platysoma frontale Paykull
Lapos sutabogár
Platysoma compressum Herbst

Hasonló, 3-5 mm nagyságú, gyakori fajok, lombosfák kérge alatt élnek.

Zene: Kiskalász zenekar – Erdei zenekar (Százlábú c. lemez – 2017).