DALIÁS(CINCÉR) - állat (családnév)



 nagy daliáscincér
(Fotó: nagy daliáscincér)




A nagy daliáscincér (Acanthocinus aedilis) a cincérfélékhez tartozó, eurázsiai elterjedésű, fenyőerdőkben élő bogárfaj.
A kifejlett daliáscincérek 12–24 mm hosszúak, színük szürkésbarna, testük széles és lapos. Toruk felső oldalán négy sárgás folt látható egy sorban, az
állat hossztengelyére keresztben. Szárnyfedői nem fedik a potroh teljes hosszát, rajtuk keresztben két bizonytalan határvonalú sötétebb sáv húzódik. A hím csápjai 3-5-ször is hosszabbak lehetnek a
testénél, míg a nőstény esetében csak 1,5-2-szer olyan hosszúak. Csápjai és lábai feketén sávozottak. A nőstények potroha végén jól látható, hosszú tojócső található. Petéi hosszúkásak, fehérek, méretük 3x0,75 mm. Lárvája lábatlan, sárgásfehér, kissé ellapuló, 4 cm hosszú. A lárva feje mögött két sárga folt
található. Bábja sárgásfehér, 20 mm (hímek) vagy 24 mm (nőstények) hosszú.
A faj majdnem egész Eurázsia északi felének tűlevelű és vegyes erdeiben honos, az Ibériai-félszigettől a Kaukázuson és Szibérián keresztül egészen Észak-Kínáig. Izolált populációi Skóciában és Írországban is előfordulnak. Európai elterjedésének déli határa az Észak-Balkán.
Elsősorban az erdeifenyőt kedveli, de más fenyőfajokon is megél. A kifejlett cincérek a kéreg alatt vagy az avarban telelnek át. Március végétől kora júniusig párosodnak. A nőstények petéiket egyesével rakják a kéreg repedéseibe vagy a saját maguk rágta lyukakba. A kikelő lárvák a kéreg alatt táplálkoznak. Járataik szabálytalan formájúak, a fa szálirányában haladnak, néhány cm hosszúak és max. 3 cm szélesek. Négy hónapnyi növekedés után a kéregben (ha elég vastag) vagy a faanyagban (ha a kéreg vékony) rágott kamrában bebábozódnak. Az imágók 15-20 nappal később kelnek ki a bábokból.
A nagy daliáscincér elsősorban a beteg és meggyengült fákat vagy kidőlt fatörzseket, rönköket károsítja. Kéreg alatt rágó lárvái a fa pusztulását okozhatják, bábkamrája kirágásával pedig csökkenti a faanyag értékét.
Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 5000 Ft.



Továbbá:

Daliás cincér
Acanthocinus aedilis Linné
Leírás: Feltűnő cincérfaj, ugyanis csápjai nagyon hosszúak. A hím csápjai a testhossz 5-szörösét is elérhetik, de a nőstényeké is jóval túléri a testet. Maga a bogár 13–20 mm nagyságú. Világos szürkésbarna színű, szürke molyhos szőrözettel, elmosódó harántszalagokkal. A nősténynek feltűnő tojócsöve van. A hosszú csápokról a bábok is felismerhetők.
Elterjedés, életmód: Európában és Észak-Ázsiában él. Magyarországon elterjedt és gyakori faj. Tápnövényei különböző fenyőfajok. Korán megjelenő cincér. Kifejlődéséhez fél év általában elegendő, de az új nemzedék imágói a bábkamrában maradnak és csak a következő év tavaszán bújnak ki.

TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Daliás idők – 1984., magyar rajzfilm, Arany János Toldi c. elbeszélő költeménye alapján

Zene: Tinelli Tamás - Daliás idők c. lemez