CSŐSZ(BOGÁR) – állat (családnév)



 fekete szúfarkas
(Fotó: fekete szúfarkas)




Család: SZÚFARKASOK – Fam: Cleridae
Megnyúlt testű fajok, szárnyfedőiken tarka rajzolattal. Fejük széles, előtoruk hengeres és hátrafelé szűkülő. Általában hosszú bozontos szőrözettel fedettek. Álcáik húspiros színűek. Az álcák és a nemzők is ragadozó életmódot folytatnak (innen az elnevezés), nagyon hasznos bogarak.

Fekete szúfarkas – Tillus elongatus Linné
Társnév: Hosszútestű csőszbogár
Leírása: A hímek fényes feketék, a nőstények előtora vörös. Szemei nagyok. A csápok a 4. íztől kezdve fogazottak. Szárnyfedőin pontsorok, egyébként felálló, fekete szőrözettel fedett. Hátrafelé kissé szélesedő, mérete: 6–10 mm.
Elterjedés, életmód: A nemzők és az álcák is a farontó bogarakat (Buprestidae, Cerambycidae, Anobiidae, Scolytidae) fogyasztják. Száradó, kidőlt törzseken futkároznak és a zsákmányt két első lábukkal megragadják, felemelik, leharapják a fejét és kiszívják a testnedvet. Az álcák különösen a bükk és tölgy kérge alatt gyakoriak.



Továbbá:

Házi facsősz – Opilo domesticus Sturm
Leírása: Karcsú, 7,5–12,5 mm nagyságú bogár. Feje széles, szemei nagyok, csápjai hoszszúak, a vége felé vastagodók. Szárnyfedőin erőteljes pontsorok. Színe barna, de egy széles harántsáv a szárnyfedők tövén, egy a közepén és a szárnyfedők vége sárga. Lábai is sárgák. Egész teste felálló szőrözettel fedett.
Elterjedés, életmód: Egész Európában a Kaukázusban és Észak-Amerikában is elterjedt. Rejtett éjszakai életmódot folytat. Előszeretettel vadászik a házicincérre (Hylotrupes bajulus) és az álszúkra (Anobiidae). Kísérletek is folytak a házi facsősz tömegtenyésztésére és a bilógiai faanyagvédelemben történő felhasználására vonatkozóan, csekély eredménnyel.

Közönséges facsősz – Opilo mollis Linné
8–12 mm nagyságú bogár. Alapszíne barna, szárnyfedői sárga foltokkal. Lábai is sárgák, felálló szőrözete szintén sárga. Hegy- és dombvidéken száradó keménylombos fafajokon, faházakban gyakori. Győrfi (1957) megfigyelése szerint az O. mollis imágója gyakran a Pissodes notatus bábbölcsőiben is megtalálható.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Csősz Gergely.

Zene: Csősz Boglárka.