CSÓRJA – állat (családnév)
(Fotó: vízirigó)
vízirigó J. patakok mentén élő, bogarakból, lárvákból álló táplálékát víz alá bukva kereső énekesmadár; Cinclus cinclus.
• A név 1793-tól adatolható: vízi-rigó (Grossinger). A névadási szemlélet háttere élőhelye és a rigóhoz való hasonlatossága volt. Megfelelője a R. lat.
szaknyelvi Cinclus aquaticus (Brehm), észt vesirästas (KissMad.), ném. Wasseramsel, holl. waterspreeuw, sp. mirlo acuático, gal. merlo acuático, ol. Merlo acquaiolo, kat. merla d’aigua (EL.).
Egyik korai neve a víziseregély (R. 1801: Földi) és a halászseregély (1808: Mitterpacher) volt. A névátvitel oka az, hogy a vízirigó emlékeztet a seregélyre.
Nyelvújítási próbálkozás seregély árrió és víztengély neve (1841: Vajda). A fehértorkú vízirigó a torkán és hasán fehér. A rozsdáshasú vízirigó ’Cinclus
cinclus aquaticus’ nevében a jelző arra utal, hogy mellének hátsó fele és hasa rozsdabarna, mellének a nyak felé eső része szintén vörösbarna. A népnyelvben
használatos Erdélyben a halászmadár, halászrigó, vízibúvár, halászka.
Ma érvényes szaknyelvi latin nevét tautonímiával alkották.
♦ A vízirigó vagy fehértorkú vízirigó a vízirigófélék (Cinclidae) családjához tartozó faj. Az Alpok és a középhegységek gyors folyású patakjai és folyói
mentén, Európában, Észak-Afrikában, Kis- és Közép-Ázsiában honos. Közép-Európa északi részén csak szórványosan fordul elő. Tollazata a fején, hátul a nyakán és a hasán barna, szárnyán és hátán szürkésbarna. Tiszta vizű patakok és folyók mellett szeret élni. Tápláléka vízi rovarok, férgek, kis rákok és halak.
A vízirigó alámerülve és a vízfolyás fenekén futva zsákmányol a víz alatti rovarokból. Sodrással szemben a szárnyát használja evezőként; a hátára nehezedő áramlás nyomása tartja egyensúlyban. A vízirigó-fiókák hamarább tudnak úszni, mint repülni. Magyarországon rendszeres fészkelő, nem vonuló faj. Tollazata a vízi életnek megfelelően nagyon sűrű, tömött és puha, és az úszó vagy vízimadarakhoz hasonlóan felső fedőtollakból és alsó piheszerű pehelytollakból áll. Hazánkban az észak-, közép- és dél-európai vízirigó fordul elő.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: Csórja Csongor.
Zene: -