gepárd J. Ázsia és Afrika pusztaságain élő, hosszú lábú, foltos prémű macskaféle ragadozó; Acinonyx.
• A magyar gepárd név, akárcsak a dán, hv., blg., cs.,ném., norv., or., le., szerb, szlk., sv. gepard, sp. guepardo, fr. guépard (EL.),ol. ghepardo (W.)
stb.,a lat. gattus pardus (< gör.γατόπαρδος’ua.’)kifejezésből származik, azaz a ’macska-leopárd’ összetétel rövidített formája. Az olaszból vált a francián
keresztül nemzetközi szóvá.
Egyes magyarázatok szerint nemének latin tudományos neve, az Acinonyx görög eredetű, ’nem mozgó karom’ a jelentése. Arra utal, hogy karmai akkor is láthatóak maradnak, ha az állat visszahúzza őket. Meglehet azonban, hogy a pettyes bundájára utaló lat. acinus ’szőlőbogyó’ és a gör. nyx ’éjszaka’ szó összetétele, ez utóbbival a gepárd éjjeli vadászatára utalva. A latin szaknyelvi jubatus fajnév jelentése pedig ’sörényes’. Az angolban a gepárd neve cheetah, az azonos jelentésű hindi ítá szó átvétele, amely valószínűleg a ’pettyezett’ jelentésű szanszkrit itraka elnevezésből magyarázható. Más nyelvekbe is átkerült; vö. ar. shita, tör. çita (W.),sp. chita (EL.).
A gepárdot vadászatra idomítják (lásd alább), a vadász gepárd német neve Jagdleopard (DWb.), azaz ’vadászleopárd’, szó szerinti megfelelője az ang. Hunting leopard, afr. jagluiperd (EL.) és a holl. jachtluipaard (W.).
♦ Az Acynonix a ragadozók rendjébe, azon belül a macskafélék családjába tartozó nem. Egyetlen élő képviselője a gepárd. A nemet a macskafélék (Felidae) családján belül a macskaformák (Felinae) alcsaládjába sorolják. A gepárd, habár nagy kiterjedésű területe egyezik a leopárdéval, könnyen megkülönböztethető tőle. A gepárd sokkal gyorsabban fut, mint a leopárd. A gepárdnak sötét, könnycseppszerű minta húzódik lefelé a szemétől a szája sarkáig, mely a leopárdnak nem. A gepárdok inkább nappal, míg a leopárdok éjszaka aktívabbak; a gepárdok földhöz kötöttek (kivéve fiatal korban), míg a leopárdok gyakran másznak fára.
A gepárd ravaszsága és vadásztudománya hazájának lakóit arra csábította, hogy képességeit a maguk hasznára fordítsák. A vadász gepárd igen egyszerű idomítással kiváló vadűző állattá válik. Egész Kelet-Indiában úgy tekintik, mint a vadász leghasznosabb segítőtársát. A perzsa sah Arábiából hozta, és külön épületben tartotta. Barbaro József 1474-ben az örmény fejedelemnél 100 vadász gepárdot látott. Európában is használták a gepárdot a vadászatoknál. Egy Konrad Gessner idejéből (XVI. század) fennmaradt feljegyzés ugyanis arra utal, hogy a francia királynak volt egy vadász gepárdja, s ezt valóban használta is vadászatai alkalmával. I. Lipót német császár két idomított gepárdot kapott a török szultántól, amelyekkel gyakran vadászott. A mongol fejedelmek vadászataik alkalmával gyakran igen nagy számban vittek magukkal vadász gepárdot. Indiai fejedelmek udvartartásában tetemes költséget okoztak a „kutya-macskák” falkái. Idomításukat külön hozzáértők végezték, s a vadászatok alkalmával is nagyon gyakorlott vadászoknak kellett a gepárdokat kezelniük. Ennek a személyzetnek a helyzete hasonló volt, mint annak idején nálunk a solymászoknak. Úgy vitték vadászatra a gepárdot, hogy sapkát húztak a fejére, vékony pórázra kötötték, és kétkerekű kordén szállították. Még a legfélénkebb vad is sokkal közelebb engedi magához a kocsit, mint a gyalogost. Ezért a gepárddal 200–300 lépésnyire meg lehet közelíteni a legelő csordát. Ott a gepárd nesztelenül lesurran a kordéról, s közel siklik a zsákmányhoz. Rohammal elfogja áldozatát, nyakánál fogva a földhöz szorítja. Az idomító odasietve elvágja az áldozat nyakát; a kiömlő vért faedényben fölfogja, s odaadja a csitának.
A híres Alfred Brehm írta, hogy „Volt egy szép gepárdom, amely oly szelíd volt, hogy pórázon vezethettem s még az utcán is bátran sétálhattam vele. Ameddig
csak emberekkel találkoztunk, mindaddig nyugodtan lépkedett oldalam mellett, de nyomban másként viselkedett, ha kutya jött velünk szembe.”
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: A Tarzan filmekben a majom neve, Csita volt; a csimpánz 2011. december 24-én Floridában nyolcvanéves korában elhunyt.