CSER(TAPLÓ) - gomba (családnév)



 kétalakú csertapló
(Fotó: kétalakú csertapló)




Kétalakú csertapló - Inonotus nidus-pici
Syn.: Xanthochrous nidus-pici.
Termőtest: A taplógombának ivartalan és ivaros termőteste ismert.
Az ivartalan termőtestek a megtámadott cserfa törzsekben keletkező odú nyílása körül képződnek, gumósak, kezdetben sárgák, majd feketednek, repedeznek. Méretük 4-12 cm.
Az ivaros termőtest a cserfa üregeinek felső boltozatát rétegszerűen borítja be. 
Tünetek: A gomba által megtámadott törzsek az odú nyílása körül megjelenő ivartalan gumókról könnyen felismerhetők. Gyakran fekete nyálkafolyás is megfigyelhető.
A gomba a törzs faanyagának fehér korhadását okozza, jellegzetes a korhadt és az egészséges farészt elválasztó sötét határoló zóna. A támadás helyén a
törzs gyakran hordószerűen kiszélesedik. 
Életmód: A törzsek fertőzése leggyakrabban ágcsonkokon, továbbá sebzéseken, fagyrepedéseken keresztül történik. Az ivartalan gumókon képződő klamidospórák vagy az ivaros bazidiospórák által. A megtámadott törzsekben korhadás, majd odú képződik. Az odú nyílása körül megjelennek az ivartalan termőtestek, amelyek fertőzőképes klamidospórákat termelnek. Az odú boltozatán fejlődő ivaros, csöves termőtest a bazidiospórák kiszórása után elhal és leválik, a következő tavasszal újraképződik. 
Elterjedés: A csertölgy leggyakoribb törzskorhasztó taplója. Ritkábban egyéb tölgyeken és más lombos fafajokon is előfordul. 
Védekezés: A taplós törzsek eltávolítása az állományból, a sebzések kerülése. Fontos a korai és jó ágfeltisztulás elősegítése. 
Étkezési érték: nem ehető faj. 



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Cser Könyvkiadó.

Zene: Cser Ádám (karmester).