BORSÓ(ZSIZSIK) – állat (családnév)



 borsózsizsik
(Fotó: borsózsizsik)




Család: ZSIZSIKFÉLÉK – Fam: Bruchidae
Kis, 1,5–5 mm nagyságú, zömök testű bogarak, alakban átmenetet képeznek a Phytophaga és a Rynchophora had között. Szárnyfedőik a farfedőt általában fedetlenül hagyják, végük lemetszett, lekerekített. Felületüket sűrű szürkéssárga szőrzet fedi Csápjuk 11 ízű, egyszerű. A fej ormányszerűen megnyúlt, a nyakpajzs előrefelé szűkülő, kúp, vagy harang alakú. Elülső és középső lábaik vékonyak, a hátsó lábak viszont erőteljesek, megvastagodtak. Különböző növények magvaiban fejlődnek, legtöbbjük a pillangósvirágúakat részesíti előnyben. A hüvelyeket még a szabadban megfertőzik, de kártételük csak a raktárban jelentkezik. A fajok egy része a raktárakban is képes fertőzni. A zsizsikek legtöbbje mint raktári kártevő ismert, sok fajuk komoly mezőgazdasági, kertészeti jelentőséggel bír. Kaszab (1967) szerint faunaterületünkön 57 faj fordul elő. Nagy a veszélye a terményekkel történő elhurcolásnak. Erdészeti szempontból egy fajnak van jelentősége:

Zanótzsizsik – Bruchidius fasciatusOlivier
Syn: Bruchidius cistiPaykull, B. villosus Fabricius
Leírás: 2,5 mm nagyságú, szabályos tojásdad alakú, kis fekete bogár. Felületét sűrű, szürkésfehér szőrzet fedi. Szárnyfedőin pontsorok vannak. Csápja a vége felé fokozatosan vastagodik, az első 4 csápíz vöröses színű. Nyakpajzsa harántos, lábai feketék.
Elterjedés, életmód: Közép- és Dél-Európai faj. Észak-Amerikai példányok is ismertek, de ezesetben elképzelhető, hogy behurcolták. Magyarországon a sík- és dombvidéken mindenütt gyakori. Tápnövényei közé tartoznak: Sarothamnus scoparius, Cytisus, Lupinus, Laburnum fajok és az akác is. Az akác magjában élő és rágó álcák erdészetileg jelentős kárt okozhatnak. A hüvelyben egy egy magban csak egy álca fejlődik. A kifejlődő bogár a magban telel át és tavasszal jelenik meg. Meleg, hosszú ősszel előfordul, hogy megjelenik az új nemzedék, és ilyenkor a bogarak a talajban telelnek.

További ismertebb és mezőgazdasági, raktározási szempontból jelentős fajok:
Babzsizsik – Acanthoscelis obtectus Say
Borsózsizsik – Bruchus pisorum Linné
Lencsezsizsik – Bruchus lentis Frölich
Lóbabzsizsik – Bruchus rufimanus Boheman
Lednekzsizsik – Bruchus atomarius Linné



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: B Gábor – Kökény és borsó

Zene: Csicseri és Borsó - Macskalépcső