BODZA(LEVÉLATKA) – állat (családnév, leány keresztnév)



 bodza-levélatka
(Fotó: bodza-levélatka)




A Bodza magyar eredetű női név, a bodzából ered.
Névnapok: május 15.
Gyakorisága: nem gyakori.

Bodza-levélatka (Epitrimerus trilobus).



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: A kártevők közül a bodza-levélatka (Epitrimerus trilobus) valamint az őszibarack és bodza levéltetű (Myzus persicae, Aphis sambuci) szívogatásának hatására alakulhatnak ki említésre méltó sérülések. A bodza-levélatka kártételének hatására a levél hólyagosodik, hullámosodik. A hajtások növekedése visszamaradhat. A kétfoltos takácsatka jelenlétének következménye, hogy a levelek pöndörödnek. Védekezés: téli lemosó permetezés a telelő alakok ellen olajos tartalmú készítménnyel. A levéltetvek súlyos kárt a virágok nyelén megtelepedő-szívogató kolóniák okozhatnak, a virágok így elszáradhatnak. A levelek kanalasodnak, az asszimilációs képesség csökken a mézharmat, és a rajta megjelenő korompenész megjelenésének hatására. Legfontosabb kártevő lévén az ellene való védekezés: évi 2-3 kezelés elégséges a kártétel visszaszorítása érdekében (lambda-cihalotrin, tiakloprid).
A gombás betegségek közül nagy jelentősége van a cerkospórás (Cercospora depazeoides) levélfoltosságának. A levélen jelentkező foltok kb. 6 mm nagyságúak, szabálytalan alakúak. Szegélyük sötét, a foltok közepe kivilágosodó. Erős fertőzés fellépésekor a levél lehull, korai lombhulláshoz is vezethet. A gomba fellépésének kedvez a csapadékos, párás időjárás, száraz időben enyhe tüneteket tapasztalhatunk. Az ellene való védekezés irányelve a megelőzés, ami történhet úgy, hogy az áttelelő képleteket tartalmazó leveleket talajba forgatjuk. A fás részek nyugalmi időben történő lemosó permetezése, illetve vegetációban kémiai kezelések (rézoxiklorid, boszkalid, mankoceb) is megoldást jelenthetnek, a kultúrában engedélyezett szerek felhasználásával.
A botritisz (Botrytis cinerea), mint más bogyós esetében is, a fekete bodzánál szintén a termések károsítója lehet. Az éretlen, sérülésmentes termésbe nem tud önmagától behatolni. Sérülések és sebek hatására közvetett kártételként jelenhet meg. Az érett gyümölcsökön sérülés és seb kialakulása nélkül is bejuthat terméseinkbe. Az így megrothadó termések nagy veszteséget okozhatnak. A védekezés először is irányulhat a sérülések megakadályozására. A növények szellőzésének biztosítása, időben történő szürettel már jelentősen védekezhetünk.

Zene: Bodza együttes.