AURÓRA(VIRÁG) – növény (leány keresztnév)



 hajnalka - Ipomoea aquatica
(Fotó: hajnalka - Ipomoea aquatica)




Az Auróra görög eredetű; jelentése: hajnalpír, hajnal, hajnalhasadás.
Névnapok: október 4., október 15., október 16.
Gyakorisága: nem gyakori.

hajnalka J: 1. tölcséres virágú, szulákféle kerti kúszónövény; Ipomoea.
2. hasonló virágú vízparti kúszónövény; Calystegia sepium.
Csak a XVII. század elején került Európába. Egyrészt mert hasonlít az európai szulákfajokhoz, másrészt mert hazája a tropikus Amerika, eleinte Convolvulus indicus, illetve mert „Nyugat-Indiából” Spanyolországon keresztül vezetett az útja, Convolvulus hispanicus volt a neve.
Lippay Jánosnál is így szerepel 1664-ben, magyar neveként pedig a fára folyó harangvirág metaforikus terminust tartotta megfelelőnek. A középkorban nevezték liliomnak is, az olaszban fior di notte volt. A hajnalka nevet csak jóval később kapta, 1793-tól adatolható (Földi); a virágnyelv tette népszerűvé. Minden bizonnyal az ősi ugor kori hajnal szó kicsinyítése, mely később női név is lett. Magyarországon Tompa Mihály ilyen című virágregéje nyomán terjedt el a növénynév (megjelent:
Életképek, 1847. I. 19-én).

A kert viráginak bájos seregében
Hol a kék és fehér liliom nyit szépen
S a rózsa szomszédja viola, tulipán:
Virult a hajnalka, mint egy ifjú leány…
A virágok között, a szerény folyóka,
A pirosló hajnalt szerette régóta;
Ki őt enyelegve hítta hajnalkának…
Hogy hajnal s hajnalka boldogok valának:
Ellenére volt a kevély napsugárnak;
Ki, megrontásukat feltevén magában,
leszállt a virághoz csillogó ruhában…
A csábító máig eljár hajnalkához,
Mézes szavaival nyájas mosolygást hoz;
De a virág, látván a csalfa sugarat:
Tölcsérét bezárja, – s hívéhez hív marad.

Hasonneve a hajnalicska, hajnalikisasszony, hajnalszépe, társneve a gyöngyszulák és az auróravirág. Angol morning glory neve is virágzására utal. A hajnalka ugyanis napos reggeleken nyílik, igen korán, már négy óra tájban, és a délelőtt folyamán virágai be is csukódnak. A nemzetség latin Ipomoea neve a görög ipsz, genitivus iposz ’fát és agancsot kirágó lárva’ és homoiosz ’hasonló’ szavakból képzett összetétel. Talán utalás a növény kukacszerű, kúszó indáira vagy az Ipomoea purgea csomós gyökértörzsére. Ez a növény korábban népszerű hashajtó és bélférgek elleni szer volt „jalapagyökér” néven.
Igen kedvelt virágos növény a hajnalka, mert a mérsékelt égövi körülmények között is szabadban nevelhető. Erkélydísznek, házak falára futtatva találkozunk
az Ipomoea-fajokkal. Ebben a nemzetségben egyébként tápláléknövények is szerepelnek. Délkelet-Ázsiában például kedvelt főzeléknövény az Ipomoea aquatica, amelynek levele és hajtáscsúcsa a spenóthoz hasonló főzeléknek elkészítve vagy párolva fogyasztható. A növényt halastavakban termesztik, s vízben lévő vagy szárazföldi alakját használják fel.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Kim Stanley Robinson - Aurora

Zene: Auróra zenekar.