ÁRVÁCSKA(GYÖNGYHÁZLEPKE) - állat (leány keresztnév)



 árvácska-gyöngyházlepke
(Fotó: árvácska-gyöngyházlepke)




Az Árvácska magyar eredetű női név, jelentése: árvácska (virág).
Névnapok: május 5., július 27.
Gyakorisága: nem gyakori.

Az árvácska-gyöngyházlepke (Boloria euphrosyne, Clossiana euphrosyne) a Lepkék (Lepidoptera) rendjébe sorolt tarkalepkefélék (Nymphalidae) családjában a Boloria nem egyik faja, a gyöngyházlepkék parafiletikus csoportjának tagja.
Eurázsiai faj; Magyarországon mindenütt előfordul.
Szárnyának fesztávolsága 4–4,5 cm. Hátulsó szárnyán a többnyire fehér pupillájú, ibolyásbarna pettyekből álló gyöngysor élénksárga alapszínű szalagban foglal helyet, és azt csak itt-ott tarkítja némi fahéjbarna hintés. A tőtér mögött az ívelt szalag okkersárga. A szárny közepén nagy, megnyúlt, ezüstös
árnyalatú folt látható, a szegélytér foltjainak vörös sapkái hegyesek, ibolyásbarnák, olykor rajzszög vagy ék alakúak. A tőtér és nagyrészt az okkersárga szalagon kívüli terület is ibolyáspiros. A szárnyak fölül fakóbbak és sötétebb vörösbarnák, a hátulsó szárny tőterén is terjedelmesebb fekete hintés látszik. Csápja ugyancsak élesen fekete-fehér gyűrűs.
A második nemzedék lepkéi kisebbek az első generációsaknál.

A hernyó teste barnásfekete, feje fekete, oldalain széles sárgás vagy kékes, szaggatott vonalakkal. Fekete szőrök és okkersárga áltüskék ékítik.
Hasonló fajok.
A fakó gyöngyházlepkétől (Boloria selene) az különbözteti meg, hogy hátsó szárnyának fonákán középen egy nagy, ezüstös folt látható, a szárny szegélyén pedig sok kicsi.
kis gyöngyházlepke (Boloria dia).
Napfényes irtásokon, hegyi réteken találhatjuk. Jól repül. Egy évben két nemzedéke kel ki, és május–júniusban, illetve július-augusztusban repül.
Az imágó virágokon táplálkozik, a hernyó tápnövényei Ibolya (Viola spp.) és Áfonya (Vaccinium spp.) fajok.
A hernyó telel át, majd tavasszal fejezi be a fejlődést.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Móricz Zsigmond - Árvácska

Zene: Árvácska együttes.