ANTIGONÉ(DARU) - állat (leány keresztnév)



 Antigoné-daru
(Fotó: Antigoné-daru)




Az Antigoné görög eredetű; jelentése: nemzettsége által kiváló, kiemelkedő.
Névnapok: február 27., június 13.
Gyakorisága: nem gyakori.

Az Antigoné-daru (Grus antigone) a madarak osztályának a darualakúak (Gruiformes) rendjébe, azon belül a darufélék (Gruidae) családjába tartozó faj.
Megtalálható az indiai szubkontinensen, Délkelet-Ázsiában és Ausztráliában. Természetes élőhelye szubtrópusi és trópusi síkságok és mocsarak.
Alfajai.
Grus antigone antigone (Linnaeus, 1758)
Grus antigone gillae Schodde, Blackman, & Haffenden, 1989
Grus antigone sharpii Blanford, 1895
Az Antigoné-daru fenséges, nagy méretű madár, a legnagyobb ma élő darufaj: átlag másfél méteres testhosszával. Fejét és nyakának felső részét nem fedi toll: itt a csupasz bőr bíborvörös. Tollazata egységesen gyöngyszürke.
Társas madár, gyakran megfigyelhetjük fajtársai, de akár más gázlómadarak között is, amelyekkel élőhelyén osztozik. Tápláléka rovarok, vízi növények, halak (valószínűleg csak fogságban), békák, rákok és magvak. Időnként nagyobb ragadozókat is elkap, mint például vízi kígyót (Xenochrophis piscator), esetenként más madarak tojásait is megeszi, meg Teknőst is. Rendkívül sok időt fordít cicomázkodásra, tollazata fésülgetésére: nagy gonddal ügyel rá, hogy mindig, de különösen ősszel tökéletesen rendben legyen. Ilyenkor újul meg tollazata. Finom mozdulatai, kecses léptei rendkívül elegáns madárrá teszik.
Az Antigoné-daru a buddhisták szent madara. A folyók lecsapolása és a vadászata fenyegeti. Az IUCN vörös listáján a sebezhető kategóriában szerepel.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Szophoklész - Antigoné

Zene: Nemzeti Táncszínház - Antigoné