AMANDINA – állat (leány keresztnév)



 álarcos amandina
(Fotó: álarcos amandina)



 
Álarcos amandina (Poephila p. personata). Ausztrália északi részén fordul elő. Két alfaja ismert: P. p. personata (rózsásbarna pofatájék) és P. p. leucotis (fehér pofatájék).
A 13-14 cm-s madár a száraz szavannák, nyílt, dús cserje szintű erdőségek lakója. A természetben fura szokása, hogy kis darab faszenet cipel a fészekbe, feltehetően annak higroszkópossága (vízmegkötő képessége) miatt.
A nemek hasonlóak, de a tojó valamivel kisebb termetű. A fiatal egyedeknél a fekete álarc hiányzik, sárbarna test, fekete csőr jellemzi őket.
Fészekalja 4-6 fehér tojás. Kotlási idő 13-14 nap, mindkét nem kotlik. A kirepülési idő 21-22 nap. Átlagos
élettartama 6 év.
Népszerű faj. Kedves, társas, de zajos madár, amely nagyméretű dús növényzetű röptetőt igényel. Ideje nagy részében a talajon tartózkodik, ahol élelem után kutat, de a tenyészidőszakot száraz cserjék és fák ágai között tölti.
Könnyen költésre bírható, bizonyos párok szaporábbak, mint mások. Akad olyan madár, amely magára hagyja a tojásokat, ha megzavarják, ezért a fészket ne ellenőrizzük!
Száraz fűből készült fészke gömbölyded palackra emlékeztet, de a felkínált fészekodúba is beköltözik. A hím is segédkezik a fészekrakásban és a kotlásban. Ausztráliában kedvelt díszmadár, manapság már csak fogságban tenyésztett egyedeket kapni.
A.P. p. leucotis alfaj Queensland legészakibb területein fordul elő, ezért a madártartók körében is ritka. Tollazata világosabb, fahéj színű, fülfedői fehérek, a torok feketéje alatti területe fehér. Csőre is halványabb sárga, mint a törzsalaké.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: -

Zene: -