ALMA(ILONCA) - állat (családnév, leány keresztnév)
(Fotó: almailonca)
Az Alma az Amal- kezdetű germán nevek (Amalberga, Amalgund) önállósult német becézője. Ez a névelem valószínűleg az Amal gót királyi család nevéből való. Az alma ezenkívül latin szó is, aminek jelentése kegyes, tápláló.
Névnapok: július 10.
Gyakorisága: nem gyakori.
Az almailonca (Adoxophyes reticulana) a valódi lepkék (Glossata) alrendjébe tartozó sodrólepkefélék (Tortricidae) családjának egyik, hazánkban is honos faja.
Ez a palearktikus faj összefüggő területen él Dél-, Közép- és Nyugat-Európában, valamint Angliában és a magas észak kivételével Észak-Európában. Dél-Oroszországban, az Észak-Kaukázusban, valószínűleg egész Szibériában, továbbá Kínában és Japánban foltokban fordul elő. Hazánkban szinte mindenütt megtalálható, de eltérő gyakorisággal.
Jellegzetesen vörösbarna szárnyait vékony harántsávok mintázzák. A szárny fesztávolsága 15–23 mm. Közép-Európában, így nálunk is egy-egy évben két nemzedéke kel ki. A második nemzedék hernyói L2 vagy L3 stádiumban telelnek át, és tavasszal fejezik be fejlődésüket. A tél után feléledő hernyók berágják magukat a fakadó rügyekbe, majd a hajtások és a virágok belsejében rágnak tovább. A nyári nemzedék hernyói kezdetben fehér szövedékháló alatt rágják a leveleket, később az érő gyümölcshöz szőtt levél védelmében a gyümölcsöt is hámozgatják. Az almailonca nagyon polifág
faj. Hernyóinak kártételét számos gyümölcsről jelentették.
Magyarországon: alma, naspolya, őszibarack, mandula, szilva, cseresznye, meggy, szamóca, málna, vörös ribiszke, fekete ribiszke, köszméte, galagonya, sajmeggy, kökény és szeder; szerepel a károsított gyümölcsök listáján, Európa más országaiban még számos más lombos fa és cserje.
Az utóbbi években hazánkban az almások legjelentősebb kártevő sodrómolyává vált. Kárképe mindig jól megkülönböztethető az almamolyétól,
mert az csak a gyümölcs belsejében táplálkozik.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: Kosztolányi Dezső – Zsivajgó természet:
ALMA
- Mindenki fölött álló, igaz, megunhatatlan. Íz, amely hűsít és melegít, komoly zamat, mely táplál mindörökké. Az anyacsók zamata...
ALMAFA.
- Bő, zöld szoknyában, széles terebéllyel
Mesékről álmodom, ha jó az éjjel.
A lombjaim közt almák aranya.
Mindig csak adnék, én, örök anya.
Szólások, közmondások:
Piros, mint az alma; főleg arcról, szép piros.
Tele van méreggel, mint az alma féreggel; mindig mérges, mindenért haragszik.
Beleharap a savanyú almába; kénytelen-kelletlen belefog valamely kellemetlen feladatba.
Olyan az arca, olyan képet vág, mintha savanyú almába harapott volna; kényszeredett, savanyú arcot vág.
Almát szed a száraz fáról is; csodálatosan szerencsés, minden sikerül neki, amihez csak hozzáfog.
Hat almát két pénzen; hallatlan dolog ez!
Szereti más almáját enni; szeret másokon élősködni.
Ritka alma, kiben féreg nincsen; nem mindig a szép lány a jó.
A tiltott alma jobb ízű a többinél; a tilalom vágyat ébreszt az emberben.
Az almának is a szépét kötik fel; Csak azt érdemes őrizni, ami szép, ami jó vagy A cégéres gazembereket szokták felakasztani vagy Tréfás visszavágásként az mondja, akit figyelmeztetnek, hogy majd pórul jár.
Későn érő alma tovább tart; annak a munkának az eredménye értékes, tartós, amelyet alaposan, gondosan végeznek.
Nem esik messze az alma a fájától; amilyenek a szülők, olyanok a gyermekek is.
Szelíd almának van becsülete vagy szelíd almának nagy, vadnak és a vackornak kevés a becse; a szelídséget többre becsüljük, mint a vadságot, a durvaságot.
Zene: Magay Klementina - Almát eszem; Alma együttes.