ACÉL(FŰ) – növény (családnév)
(Fotó: közönséges vasfű)
Közönséges vasfű (Verbena officinalis) Népies neve: Lakatfű, orvosi vasfű, varázsfű, acélfű, uborkafű.
Élőhely: Homoki és löszsztyeppréteken, parlagokon, gyomos száraz gyepekben, erdőszéleken, utak menti mezsgyéken fordul elő.
A gyógynövény leírása: A vasfűfélék családjába tartozó cm magas növény. Szárazságtűrő és napfényt kedvelő faj. Keresztben átellenes levelei szárnyasan szeldeltek vagy csipkés szélűek. Rózsaszínű apró virágai a növény csúcsán hoszszú, elágazó, cm-es füzérekbe rendeződnek. Júniustól októberig virágzik. Gyűjtése: Gyógyászati célra a növény virágos, leveles hajtásának felső részét használják. Fő gyűjtési ideje július-augusztusra esik.
Gyógyhatása: Köhögéscsillapító, gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító, görcsoldó, vizelethajtó, hashajtó, étvágyfokozó, tejelválasztást segítő, nyálkaoldó, immunrendszer-erősítő hatása ismert. Izomgörcs, fáradtság kezelésére, fejfájás, idegesség, sárgaság, vese-, máj-, epe-, és gyomorbántalmak ellen, vérömleny és epilepsziás panaszok kezelésére is használható. Az emésztő és légzőszervi nyálkahártyát (főleg arcüreggyulladás, felső légúti hurutok esetén használt), szájüreget, garatot érintő hurutos megbetegedések enyhítésére, sőt hólyaghurutnál is kimutatták hatékonyságát nyákoldók és immunrendszer-stimuláló hatása révén. Felhasználták menstruációs és klimaxos zavarok enyhítésére is. Külsőleg bőrnyugtató hatása van, nehezen gyógyuló sebek, valamint a repedezett és behasadt bőr ápolására is alkalmas.
Felhasználása: A népi gyógyászatban a fenti problémák kezelésére teát, vagy borogatást készítettek. A szájüreg és a garat betegségei esetén toroköblítőként használható. Az elkészítés módja Tea: 3 dl forró vízzel 2 teáskanálnyi szárított vasfüvet forrázzunk le. Borogatás repedezett, behasadt bőrre: 1 marék szárított növényt tegyünk 1,5 dl forrásban lévő vízbe, és 10 percig hagyjuk ázni. A forrázatba mártsunk be egy vászondarabot, és naponta 2-3 alkalommal borogassuk vele a fájó testrészt. Jó tudni! Terhesség idején fogyasztása nem ajánlott!
Érdekesség! Uborkafű népies neve onnan származik, hogy gyökerét savanyúságok tartósításához gyűjtötték. Sószegény diétás ételek fűszerezésére, levesek, köretek ízesítésére is felhasználható. A varázsfű elnevezését állítólagos vágyfokozó hatása miatt kapta. A vasfű a kelta papok oltárát is díszítette. Az ókori Rómában vérszegénység ellen használták.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:
Irodalom: Várhegyi Éva – A vas és az acél országa
Zene: -