ACÉL(MÁRNA) - állat (családnév)



 acélmárna
(Fotó: acélmárna)




Az acélmárna (Luciobarbus capito) a sugarasúszójú halak (Actinopterygii) osztályának pontyalakúak (Cypriniformes) rendjébe, ezen belül a pontyfélék (Cyprinidae) családjába tartozó faj.
Az acélmárna a Kaszpi-tengerbe ömlő folyók lakója. A Kura, Araksz, Lenkoranka, Szamur, Terek, Szunza, Rubas-chai és Kayakent folyók alsó és középső szakaszán található meg. Az Aral-tóban és még Spanyolországban is megtalálhatóak a fajhoz sorolt alfajok.
Alfajai.
A legújabb genetikai és morfológiai vizsgálatok a különböző területen élő márnákat filogenetikailag közelebb hozzák egymáshoz, ezért előfordul, hogy tudományos leírásuk alfajként de önálló fajként is megtalálható a különböző szakirodalmakban.
Luciobarbus capito capito, - Törökország, Araksz folyó
Luciobarbus capito conocephalus / turkesztáni acélmárna – Aral-tó; rendszertani hovátartozása még vitatott
Luciobarbus capito graellsii – Ebro vízgyűjtő területének folyói. Manapság önálló fajként ismerik el Luciobarbus graellsii néven.
Luciobarbus capito haasi / pirosfarkú acélmárna – Ripoll folyó Spanyolországban.
Luciobarbus capito bocagei – Albufera-tó, Spanyolország. Manapság önálló fajként ismerik el Luciobarbus bocagei néven.
A hal testhossza 60-90 centiméter, legfeljebb 105 centiméter. 58-65 közepesen nagy pikkelye van az oldalvonala mentén. A felső ajak peremén 4 bajuszszál van.
ÉletFenékhal, amely gerinctelen állatokkal, apró halakkal és növényekkel táplálkozik. Anadrom vándorformái és állandó édesvízi állományai ismertek. Május–júniusban ívik.



TOVÁBBI INFORMÁCIÓK:

Irodalom: Acél Zsolt.

Zene: Acél Ervin (karmester).