7. Spánielek és retrieverek
Gyárfás Marianne (aranykoszorús mestertenyésztő és mestervezető, a Vadászkutya Teljesítmény Bírói Testület tagja és a Magyar Pointer Klub elnöke)
A spánielek elsősorban Nagy-Britanniában számítanak specialistának. Ellentétben a pointerrel, nem a nagy kiterjedésű mezőkön használják, hanem a bozótos, fás, sűrű növénytakaróval fedett területeken. A kutya puskalövés távolságon belül dolgozik. Munkáját kígyóvonalban keresve végzi, a megtalált vadat nem állja meg, hanem felriasztja és helyben marad. A leterített vadat megkeresi és a gazdájához viszi. A spánielek egyre inkább házi kedvenccé váltak és kiállítási kutyák lettek, ami miatt Nagy-Britanniát kivéve, Európa más országaiban szinte alig használják vadászatra.
Retrieverek (retrievering magyar jelentése: visszahozni). Ezeket a kutyákat kifejezetten a már elejtett vad visszahozására tenyésztették ki. Több fajtája is van. Magyarországon a golden- és a labrador retriever a két legismertebb. Mindkét fajtára igaz, hogy eredetileg kiváló vadászkutyák voltak, manapság a legelterjedtebb családi kutyák. A goldenretrieverek között már alig találni olyan vérvonalat, amelyek jól vadásznának. A labradorok tekintetében valamelyest más a helyzet. Nem olyan régóta mondható “kiállítási” kutyának, ezért még nem veszítette el kiváló vadásztulajdonságait. Külföldi kitekintésben a labrador még ma is az egyik legjobb és leginkább elterjedt vadászkutya.
Eredetileg a nagy terítékű vadászatokon, a vad összeszedésére használják a retrievereket. Olyan vadászat is van, ahol a retriever felhajtja a vadat ,a lelőtt állatot megkeresi és gazdájához viszi.
Munkájuknak megfelelően küllemükben és vérmérsékletükben is mások, mint a vizslák. Hozzájuk képest nehézkes, hengeres testű kutyák, ami miatt nem alkalmasak a mezőn száguldozásra, de órákon át képesek behozómunkát végezni. Vastag bundájuk miatt a téli vadászatokon is számítani lehet rájuk. Mivel testüket fedőszőr fedi, ami alatt vastag aljszőrzet található, ezért vízi vadászkutyának is kiválóak. Hosszú időt kell eltölteniük télen a vízben ahhoz, hogy bundájuk teljesen átázzon. Nyugodt, kiegyensúlyozott vérmérsékletű kutyák, békésen elülnek gazdájuk lába mellett – várva a munkára -, de amikor elérkezik a dolog ideje, fáradhatatlanul végzik feladatukat. Jó tulajdonságuk, hogy szépen, finoman fogják szájukban a vadat. A többi fajtával szemben speciális tulajdonságuk: a jelölőképességük és nagyszerű irányíthatóságuk.
Jelölő készség: a kutya ül a gazdája lába mellett. Folyik a vadászat, a lelőtt vadak potyognak le. A retriever jó memóriájának köszönhetően hihetetlen precizitással emlékszik a vadak fellelési helyére, amit szakszóval jelölésnek mondunk. Amennyiben a meglőtt vad sebesülten el tud menni, úgy a kutya az állat maga után hagyott nyomát követi. A retrievernek a megsebzett állatot nem szabad megölnie, a versenyen úgy kell visszahoznia a vadat, hogy a fogoly esetében annak egy bordája sem törhet el (pedig az igazán törékeny alkatú madár).
A spánielek és a retrieverek esetére is érvényes: az abszolút engedelmesség, az irányíthatóság, a sípra megállás és fordulás, valamint a vízi jártasság megléte a legfontosabb ahhoz, hogy vadászatra vagy versenyre használni lehessen őket. Emellett fontos, hogy a visszahozó feladatát a legrövidebb úton a legnagyobb gyorsasággal végezze. Mivel a retriever nem kívánja széltében-hosszában beszáguldani a mezőt, ezért őt egy kisebb alapterületű helyen – nagyobb kertben, futballpálya nagyságú helyen is ki lehet képezni.
A retrieverek se tartásra, se takarmányozásra nem kényesek. Rettentően jó evők, könnyen elhíznak. Ha fiatal korban a tápláló anyagokat nem megfelelő arányban kapja, csontosodási és izületi problémák adódhatnak. Imádja a hideget, szívesen fekszik ki a hóra. A meleget nem szíveli, nyáron hűs tartózkodási helyet és sok vizet igényel. Természeténél fogva szinte lehetetlen vele úgy elmenni egy tó vagy folyó mellett, hogy abba bele ne menjen fürödni.